Як змусити цей ЖЕК працювати?

Printer Friendly, PDF & Email
Скільки списів зламано у суперечках про житлово-комунальне господарство. Приймалось безліч програм про реформування, як на урядовому так і на місцевому рівні. Проте проблеми цієї галузі ще й поглибились. Що станеться, коли “хрущовки”, збудовані у шістдесятих роках і розраховані на 50 років, почнуть валитись на наші голови?

Покладають надії на кондомініуми, обіцяють виділяти бюджетні кошти, держава намагається якомога швидше скинути з себе вантаж відповідальності. Державні кошти розкрадуть і нічого не зміниться у цій сфері. Як зазначив Кучеренко, «не пропагуючи створення прошарку ефективних власників житла, ми не створимо тієї критичної маси зацікавленого в реформі населення, яка, відстоюючи свої права, зможе примусити владу на всіх рівнях робити відповідальні кроки».

Намагання підвищувати тарифи не змінить ситуації, бо всі витрати повністю перекладаються на споживача. Немає стимулів ні в економічному плані, ні в плані контролю з боку мешканців житла, оскільки він сьогодні не організований і неспроможний ані сплачувати повну ціну, ані грамотно відстоювати свої права.

Отримувачі субсидій змушені сплачувати за ненадані послуги. Але це скінчиться, коли ще трошки підвищать зарплати і пенсії. Керівники жеків ще не зрозуміли, що ми неодмінно прийдемо до формули: нема договору — немає зобов’язань, немає послуг — нема і оплати.

Один мій приятель-юрист на моє прохання мав розмову із начальницею ЖЕО № 2 Петренко Ю.В. Він хотів отримати відповідь лише на одне запитання:

— Що мені порадити мешканцеві, в котрого є сумніви — укладати угоду з жеком про надання послуг з утримання будинку, чи ні?
Підсумовуючи майже півгодинну розмову, викристалізувалась така думка начальниці:

1. Договір це формальність.

2. Від мешканців, котрі не підписали договір, заявки прийматись не будуть.

3. Якщо будинок в цілому має заборгованість, також не прийматимуться заявки, незважаючи на те, що мешканець, який звернувся, сплачує вчасно.

4. Ремонтувати покриття даху не будуть, тому що це великі гроші.

5. Ремонтувати скло в шибках у під’їздах тільки в порядку підготовки до зими (та обставина, що пройшло вже більше 4 десятків зим, не враховується).

Підключилась до розмови молода дівчинка, можливо, прибиральниця:

— Якщо не будуть сплачувати, — відберуть квартиру, а хазяїв виженуть на вулицю.

Ця мода поширилась на інші державні установи. Я був свідком, як у паспортному столі прибиральниця з гонором консультувала відвідувачів. Проте, їй в роботі дуже заважала швабра.

Можливо міському голові вже пора припинити бути попихачем у комунальників? Адже неможливо роз’яснити начальниці, що, хоча вона і велика цяця, вона служить мешканцям за їх гроші, а не навпаки. Неможливо їй також роз’яснити, що не можна встановлювати свої власні правила, бо з неї законодавець, як із мишачого хвоста шило.

Дієвим інструментом має бути залучення до контролю тих, хто не отримує послуги, за які сплачує. Цим інструментом має стати вищенаведена заява, щоби, незважаючи на хитрощі складачів договору, він став договором сторін, які мають однакові права.

Коли серйозна фірма щось ремонтує — холодильник, комп’ютер чи квартиру, вона надає акт виконаних робіт, в якому обов’язковий підпис отримувача послуг: “Претензій не маю, робота виконана вчасно, якісно і у повному обсязі”. І тільки при наявності підписаного акту здійснюється оплата.

Отже, перш ніж підписувати договір, необхідно здати в ЖЕО заяву.

        Начальнику ЖЕО №___ м. Костянтинівка
        вул._____________ від ___________________
        моя адреса: ___________________________

“___”_______ 2007 р.

Розглянувши договір про надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, пропоную виправити цей договір, таким чином, щоб він відповідав затвердженому Постановою Кабміну №560 від 12 липня 2006 р.
Згідно із ст. 179 Господарського кодексу «При укладеннi господарських договорiв сторони можуть визначати змiст договору на основi типового договору, затвердженого Кабiнетом Мiнiстрiв України, коли сторони не можуть вiдступати вiд змiсту типового договору, але мають право конкретизувати його умови».
Прошу доповнити перелік послуг, згідно із постановою Кабміну № 560, і доповнити ваш договір пунктом:
«На початку кожного місяця Виконавець складає акт, в якому перелічені виконані роботи (надані послуги), їх якість. Підпис Споживача в цьому акті є підставою для нарахування оплати за надані послуги за попередній місяць».
Я із задоволенням підпишу договір, якщо будуть враховані мої зауваження.

підпис______________

ЯРОСЛАВ. [email protected]