Берегозміцнення: що це таке, види та особливості

Потоки води розмивають ґрунт на березі. По краях утворюється бруд, він може зацвітати водоростями, каламутніти. Згодом можуть руйнуватися доріжки вздовж берега. Якщо неподалік стоїть будинок, є ризик просідання ґрунту через вимивання, зсуви, що може викликати тріщини в стінах. Щоб цього уникнути, береги вздовж річок та водойм зміцнюють спеціальними матеріалами. Фахівці зі statusplus.com.ua розповіли нам про види та особливості берегоукріплення.

Особливості берегоукріплення

Щоб правильно вибрати матеріали та технологію зміцнення берега, необхідно визначити такі параметри території:

  • Якого типу ґрунт – пухкий, глинистий або щільний кам'янистий.
  • Який градус ухилу берега.
  • Де утворюється зсув – під водою чи над нею.
  • Як швидко відбувається руйнація берега.

Чим більше водоймище і чим сильніший потік річки, тим міцніше буде потрібна конструкція берегоукріплення. Якщо під час вітру утворюються хвилі, палі чи заливання бетону роблять вищими.

Берег з невеликим ухилом захищають насипом із каменів, які укладають на металеві грати із прутів невеликого діаметру. Також застосовують об'ємну модульну георешітки. Під неї знімають частину ґрунту, після встановлення каркаса засипають осередки гравієм.

Також враховують снігове та льодове навантаження на споруду берегоукріплення. Він повинен витримувати додаткову вагу, а також тиск льоду з боку води. За посиланням можна уточнити ціни на берегоукріплення.

Види берегоукріплення

Для того щоб зміцнити берег, застосовують різні технології. Використовують міцні матеріали, стійкі до дії води. Найбільш поширені види берегоукріплення:

  • Габіони – це металеві конструкції з оцинкованого дроту, всередину яких вміщено каміння. Їх кріплять на дно і берег спеціальними анкерами. Блоки бувають горизонтальними, вертикальними та інших форм. Їх з'єднують між собою міцним дротом чи фіксаторами. Габіонами зміцнюють береги річок, озер, водосховищ. Вони довго зберігають форму та декоративно привабливі.
  • Шпунтові палі з полімеру ПВХ використовують для зміцнення крутих берегів. Їхні елементи можна встановлювати повторно. Щоб розмістити палі, знадобиться гідравлічне обладнання.
  • Дерев'яні палі з модрини або дуба. Ці породи деревини витримують тривалий контакт із водою. Вони виглядають привабливо і добре поєднуються з дерев'яними лавами та будиночками. Дерев'яні палі не встановлюють, якщо грунт рухливий або грунт пухкий.
  • Зміцнення камінням діаметром від 10 см і більше. Кладка надійно захищає берег та виглядає природно. Комбінують різні за розміром каміння.
  • Береги невеликих річок обкладають біоматами з волокон кокосу чи льону, рослинами та деревами, коренева система яких зміцнює ґрунт, камінням. Виходить різноманітна декоративна прибережна територія.
  • Заливка бетоном використовується для зміцнення берега вздовж річок водосховищ. Це міцна конструкція, яка за правильної технології служить довго.

Щоб правильно вибрати вид берегоукріплення, матеріали та технологію, звертаються до фахівців. Професійно зведені конструкції захищають ґрунт від руйнування під дією води багато років. Берегова лінія виглядає доглянутою і привабливою.