На освіту грошей немає. Костянтинівка збанкрутіла?

Printer Friendly, PDF & Email

Про те, як готуються заклади освіти до нового навчального року – інтерв’ю з начальником управління освіти Ольгою Вікторівною Барабаш.

— Ольга Вікторівна, як кажуть, готуй сани влітку. Чи готові заклади до нового навчального року та зими?

— Так, школи та дитсадки проводять підготовку. Проте, головна проблема - відсутність бюджетного фінансування на ці потреби. Бюджет на рік нам доведений тільки на 46% від необхідного фінансування. Він не покриває, навіть, захищені статті видатків: зарплату, енергоносії та харчування дітей! Дефіцит тільки по зарплаті становить 22 млн. грн. В таких умовах гроші на фінансування інших потреб: поточні ремонти, придбання обладнання не виділяються. В той же час, майже всі заклади освіти потребують капітальних ремонтів будівель, покрівель, опалення, каналізаційних систем та інш. Технологічне обладнання в школах та садках не оновлювалося багато років. Ми не можемо придбати нові меблі, комп’ютерну техніку, засоби пожежної безпеки, санітарно-гігієнічні та інш. Потрібна повна реконструкція котельні в ЗОШ №9, будівництво власних котелень для опалення ЗОШ №4 та ЗОШ №16. Дуже гостро стоїть питання з ремонтом покрівель в дитячих навчальних закладах (далі - ДНЗ) №13, 14, 9, 6. Проте в міському бюджеті, як мені відповідають в виконкому, немає коштів на ці потреби. Ситуація катастрофічна! Зараз потрібно провести наладку котелень в ДНЗ №23, 9, 1, ЗОШ №9. Ходжу в виконком, прошу виділити додатково кошти. Відповідь – грошей немає. Додаткові асигнування виділятися не будуть. У нас залишилося 1000 грн. на оплату різних послуг. Як за ці гроші можна готувати 40 закладів освіти до зими? Просто душа болить!

— В Костянтинівському районі запроваджують технології тепломодерніазції, які допоможуть заощаджувати на опаленні. Як у вас з цим?

— У нас також завдяки «переміщеним» коштам із обласного бюджету робиться термомодернізація в ДНЗ №23, 31, ЗОШ №1, 6. Тобто будуть замінені вікна та двері, утеплений фасад та покрівлі. У планах, звісно, хотілося провести такі заходи по всіх школах. Зрозуміло, що це буде можливо тільки за рахунок обласного бюджету. Тому, що міський не може собі дозволити провести тепломодернізацію навіть однієї будівлі. А в нас їх 40. Наразі, у нас є розроблена проектно-кошторисна документація (далі - ПКД) на капітальний ремонт покрівлі в ДНЗ №13, ремонт в ДНЗ №7. Проте в жодну з програм фінансування вони не потрапили...

— Чи вирішиться питання опорної школи до першого вересня?

— Попередньо було вирішено, що опорною школою в Костянтинівці стане ЗОШ №1. Проте школа не буде створена, поки в неї не закінчиться капітальний ремонт та реконструкція будівлі. У нас великі плани – відновити басейн, прибудувати кухню, облаштувати територію, створити сучасні спортивні майданчики. До 01.09.2017 року ми плануємо завершити зовнішні роботи. Проте є суттєва затримка з внутрішніми роботами. Тричі не відбувся тендер. Зараз ще не відомо, чи буде успішною четверта процедура. Проте, ми сподіваємося, що вже у вересні-жовтні розпочнуться внутрішні роботи. Можливо до того часу вже й пройдуть тендери і по іншим проектам з реконструкції басейну, прибудові їдальні, благоустрою території. Звісно, що в таких умовах не можливо розпочати навчальний процес. Управління освіти вже запропонувало директору школи, батькам тимчасово перевести навчальний процес в ЗОШ№3 на період проведення ремонтних робіт. Діти не можуть нормально вчитися в умовах, коли йде капітальний ремонт, де не можливо гарантувати їхню безпеку та виконання санітарних норм. Хотілося б заспокоїти батьків – учнів 1 школи. Дійсно для них будуть певні незручності у зв'язку зі зміною місця навчання, але все це тимчасово. Це дозволить провести капітальний ремонт у максимально стислі терміни. І після нього діти повернуться у повністю відремонтовану, теплу, красиву та модернізовану школу. Інших варіантів немає.

— В плані оптимізації нічого не змінюється?

— Питання оптимізації закладів освіти міста стоїть дуже гостро. Проте без спільної позиції депутатів міської ради, виконкому міської ради та управління освіти вирішення не можливе. Управління освіти не може самостійно прийняти рішення з питань оптимізації, бо це прерогатива Засновника – міської ради. Проте, ми вже двічі на сесію пропонували проект реорганізації ЗОШ №1 та НВК «Гімназія». Проте депутати не готові були навіть його розглядати. У травні місяці я офіційно звернулася до голови депутатської комісії з освіти Зайцевій О.І. з листом, де просила її терміново скликати комісію по освіти, та розглянути катастрофічну ситуацію з фінансування закладів. Проте відповіді не отримала й досі.

— Повертаючись до питання підготовки до нового навчального року, є ризик зриву навчального процесу?

— Звісно, що ми зробимо все можливе для того, щоб школи запрацювали вчасно. Школи готуються завдяки спонсорській допомозі батьків.

— Місто не звітувало про виконання бюджету за півріччя, можливо, там і знайдуться гроші на освіту?

— Так, на жаль, в мене немає відповіді на питання, чи є профіцит бюджету, і якщо він є, то куди підуть ці кошти.

— Чому не відбулася сесія?

— Це питання не до мене.

— Назвіть найбільш гострі питання...

— Відсутність власних котелень в 16-ій та 4-ій школах. Зараз школи опалюються котельнями, які належать приватному підприємству. Якщо вони відмовляться від надання послуг, то школи можуть залишитися без тепла. Далі – реконструкція котельні ЗОШ №9. Ці питання не вирішуються роками. Дуже складна ситуація з покрівлею ДНЗ №13 та будівлею ДНЗ №7.

— Але це питання життя та безпеки дітей!

— Я неодноразово зверталася з листами до виконкому, намагаючись завернути увагу на катастрофічну ситуацію. Проте, відповідь одна - грошей немає, заощаджуйте. Проте, за останні роки ми вже урізали свої витрати до мінімуму. І по штатах, і по нормах використання енергоносіїв, по всьому. Далі не можливо скорочувати витрати, бо це не дозволяє утримувати заклади в належному стані і відповідати нормам.

— А які інновації будуть запроваджуватися в освітній програмі в 2017-2018 році?

— Інновації будуть стосуватися, перш-за все, змісту освіти в початковій школі, новим формам підвищення кваліфікації вчительства. Готується до запровадження у життя Концепція нової української школи. По-друге, ми плануємо, нарешті, почати запроваджувати інклюзивне навчання. За заявами батьків є можливість навчати дітей з особливим освітніми потребами в звичайних класах. Зараз проводимо підготовку для того, щоб в місті запрацював перший такий клас. Це дасть і економію бюджетних коштів. Бо індивідуальне навчання значне дорожче. Міністерством освіти розроблені нові навчальні плани для дітей з особливим освітніми потребами. І взагалі, є надія, що восени буде прийнятий новий Закон про освіту, який запустить невідворотні зміни в нашій освіті взагалі.

Спілкувался А.Дерека.

P.S. Незважаючи на відсутність фінансів на костянтинівську освіту, виконком знайшов гроші в міському бюджеті на щедрий подарунок платформі молодіжних ініціатив “D.R.U.Z.I” у вигляді звукового обладнання вартістю 60 тис. грн.. Така подія у нашому місті заслуговує лише добрих слів, але повинні бути якісь розумні критерії і пріоритети у виділенні коштів. Освіта дітей не повинна фінансуватися за залишковими принципами, тим більш коли від цього залежить здоров'я та безпека дітей!