Ми не маємо права забути!

На минулому тижні було багато важливих подій — від Водохрещі (у дворі українського Свято-Срітенського храму ніде було стояти, капелани церкви відслужили службу для військових, правоохоронців та мешканців на 1-му ставку та Клебан-Бикському водоймищі) до Дня Соборності (свята у головному палаці міста, Костянтинівському районі та Іллінівській громаді).

Але ми вважаємо за потрібним, перш за все, висвітлити невеличкий захід, який проводився у нашому місті на честь пам'яті захисників Донецького аеропорту. В 90-му аеромобільному батальйоні, 81-й окремій аеромобільній бригаді провели пам'ятний мітинг, згадали чорні дні кінця боям у ДАПі у 2015 році та поклали квіти до пам'ятника загиблим Кіборгам.

"Традиційно, в ці дні згадуємо наших побратимів, що віддали життя за мир та спокій в країні, за нашу незалежність та свободу! — сказано на сторінці батальйону в Інтернеті. — Ваш подвиг вічний і навічно Ви в наших серцях! Велика подяка батькам загиблих воїнів за справжніх Синів України! Ніколи не забудемо! Герої не вмирають! Вони янголами бережуть нас, для здобуття спільної перемоги!"

242 дні героїчної оборони з 26 травня 2014 по 23 січня 2015 р. 16 січня була зруйнована диспетчерська вежа, а в ніч з 21 на 22 січня була підірвана та повністю рухнула будівля нового терміналу. До 23 січня включно оборону пожарки тримала об'єднана група снайперів і розвідки. Група вийшла з пожарки тільки після наказу, замінував усе, що можна було замінувати.

ДАП. На передньому плані - "кіборг" Валерій, позивний "Братішка". Фото Сергія Лойко.

Офіційно загинуло в ДАПі 100 осіб. Й більш всього (більше 30-ти) з нашого 90-го батальйону. Взагалі, тільки за 20 січня 2015 полягло близько 60 Героїв, за офіційними даними це сама найбільша кількість загиблих за 1 день за всі, скоро як, 5 років війни...

Але неофіційна цифра набагато більша.

На заходах, присвячених цим подіям в Києві, Президент Петро Порошенко сказав: "Нам випала честь жити в один час із неймовірними героями, які вже стали легендою. Запекле протистояння українських воїнів з російськими агресорами в Донецькому аеропорту завершилося наприкінці січня. Не витримали стіни. А от українські воїни вистояли, не зламалися і здобули безсмертну славу. І тому – перемогли! Біль і вдячність спонукають нас пам’ятати про всіх, хто віддав своє життя за свободу і незалежність України… Вічна пам'ять полеглим героям! Слава живим захисникам Донецького аеропорту!"

Про кожного з загиблих треба знімати окремий фільм та писати книгу. Ось тільки один приклад. Йому могло бути зараз 28 років, і він міг би з батьками або в колі друзів теж відзначати Різдво, Водохрещу, але він загинув, захищаючи ДАП. Він мучився 12 годин. У нього були переламані ноги. Тому що після двох підривів терміналу він опинився під завалами... Він просив командира застрелити його, тому що болі були нестерпні. На ранок він помер. Згадаємо його в ці дні! Євген Яцина. Захисник Донецького аеропорту".

Але якщо ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ, то давайте підтримуємо ініціативу по нагородженню всіх загиблих Кіборгів, що служили в 90-му батальйоні званням ПОЧЕСНІ ГРОМАДЯНИ КОСТЯНТИНІВКИ. З 2014 року цій підрозділ базується в самому нашому місті. Вони жили поряд з нами, ходили по наших вулицях, їхали по ним на смерть.

Керівництво військової частини підтримало цю ідею. Замполіт сказав, що то буде хоч маленька, але приємна подія для родичів загиблих — що їх пам'ятають на Донеччині, де вони пролили кров.

"Це обов'язково треба зробити, — написав нам з Нью-Йорку наш земляк Володимир Зайчиков. — В місті шанують пам'ять 13 розстріляних 100 років тому робочих пляшкового заводу, треба відзначити Кіборгів. Це нова історія нашої української Донеччини".

То ж давайте хоча б до 5-річчя відзначення боїв у ДАПі це зробимо. Тому що тільки пам'ять про тих, хто загинув, допоможе нам не дати цьому повторитися. Вічна пам'ять і шана загиблим Кіборгам ДАПу і всім захисникам, хто віддав за наш мир власне життя.

В.Березін