ПОДАТКОВА ПІЛЬГА ПРАЦЮЮЧИМ БАТЬКАМ

В умовах суцільної дорожнечі товарів та послуг настав час подумати про можливу економію. Отож, для працюючих осіб, які мають 2 і більше дітей віком до 18 років, є цілком законна можливість зменшити податок із заробітної плати. Для цього варто скористатися податковою соціальною пільгою.

Що вона являє собою та як нею скористатися? Про це й поговоримо докладніше.

Податкова соціальна пільга практично означає право кожного працюючого на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати. На підставі ст. 169 Податкового Кодексу України (далі ПКУ) платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу на суму податкової соціальної пільги.

Відповідно до п. 169.4.1. Податкового Кодексу України (далі ПКУ) податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

Із урахуванням ст.7 Закону «Про Державний бюджет України на 2017 рік» розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2017 року складає 1600 гривень. У 2017 році розмір заробітної плати, що дає право будь-якому працюючому на податкову соціальну пільгу, становить 2 240 грн. (тобто прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 1 600 грн. помножимо на 1,4). Варто додати, що розмір податкової соціальної пільги протягом цього року не буде змінюватися, адже орієнтиром є розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб станом на 1 січня, що складає 1 600 гривень.

Перерахунок податку та податкові соціальні пільги, а також їх перелік докладно описані у п.169.1 ПКУ та наступних підпунктах ст. 169 ПКУ. Ось основні.

Окрім будь-якого платника податку, який може оформити податкову пільгу (50 % від розміру прожиткового мінімуму), такі пільги у більшому відсотку передбачені для одного з працюючих батьків, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, ― у розрахунку на кожну таку дитину. Ще ці пільги стосуються платника податку, який є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником; утримує дитину-інваліда ― в аналогічному розрахунку.

Якщо родина поповнилася

Тепер ви стали батьками 2-х чи більше дітей у віці до 18 років? Тоді варто одному з працюючих батьків оформити податкову пільгу у розрахунку на кожну дитину (п.169.1.2 ПКУ). Для цього необхідно окрім заповненої заяви надати до бухгалтерії копії свідоцтв про народження кожної дитини. (Це передбачено п.2, п.5 «Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги», затвердженого Постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1227.)

Який граничний розмір заробітної плати дає право оформити податкову пільгу?

Нині у платника податку, який утримує двох дітей віком до 18 років, розмір податкової соціальної пільги буде становити 1 600 грн. (800 х 2). Наприклад, для одного з батьків дітей у віці до 18 років (це може бути або працюючий батько, або працююча мати дитини), граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги становить 4 480 грн. (2 240 грн. х 2). Для одного з працюючих батьків 3-х дітей граничний розмір зарплатні для оформлення пільги становить 6 720 грн. (2 240 х 3). Йдеться про розмір доходу «до нарахування», а не остаточно «до виплати» (після здійснення бухгалтерією необхідних відрахувань).
Оскільки скористатися підвищеним кратно кількості дітей доходом при реалізації права на податкову соціальну пільгу може тільки один із батьків, фахівці Державної фіскальної служби рекомендують у заяві про застосування цієї пільги зазначити, що чоловік (дружина) платника податку не отримує податкову соціальну пільгу у збільшеному розмірі кратно кількості дітей.

Як подбати про економію сімейного бюджету?

На підставі п.169.2.3. ПКУ податкова соціальна пільга не може бути застосована до доходів платника податку, інших ніж заробітна плата. Кожна працююча особа може оформити цю пільгу лише в одного роботодавця. Цей нюанс є актуальним для працівників-сумісників. Вони мають самостійно обрати, за яким саме місцем роботи цим правом скористатися. Зазвичай, це краще зробити у місці отримання більшої зарплатні.

Нерідко бухгалтери радять працівнику отримати з місця роботи другого із подружжя довідку в довільній формі. Про те, що він (вона) протягом 2017 року не отримує податкову соціальну пільгу із розрахунку на 2-х (або більше) дітей в розмірі передбаченому пп.169.1.2. п.169.1 ст.169 ПКУ. Хоча й законодавством цього не передбачено робити, іноді так буде надійніше. Отримавши підтверджуючий документ, бухгалтерія за вашим місцем роботи без сумнівів оформить цю соціальну пільгу.

Леонид Гапеев