«Дітям війни» полегшає

В газеті «Провинция» № 44 від 29.10.2008 р. була надрукована моя стаття «Державницьке ошуканство, або хто надурив «дітей війни». В статті був абзац такого змісту: «На жаль, згідно із ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України тільки окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган».

Але віднині законодавство змінилось на користь людей. Ситуація склалась така. В системі судоустрою держави діє 666 (цікава цифра) місцевих загальних судів з повноваженнями адміністративних судів. Саме цим судам Законом передається категорія справ, які згідно з принципом територіальної підсудності мають вирішуватися за місцем проживання позивача. Тим самим на законодавчому рівні забезпечено реалізацію проголошеного ст.55 Конституції України права фізичної особи щодо судового захисту своїх прав і свобод.

Концепцією вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до Європейських стандартів встановлено, що держава має вжити усіх можливих заходів для забезпечення доступного та справедливого судочинства, прозорості в діяльності судів і оптимізації системи судів загальної юрисдикції в цілому.

Саме задля забезпечення більш доступного судочинства та наближення його до пересічних громадян призначається зазначений закон. У кожній області, де розпочав свою роботу окружний адміністративний суд, значна кількість найменш соціально захищених непрацездатних громадян із сільської місцевості (пенсіонери, люди похилого віку, інваліди, хворі) мали кожен раз долати неабиякий шлях до обласного центру для подання адміністративних позовів та участі в судових засіданнях для захисту своїх соціальних прав.

Вважаю, що судова гілка влади просто злякалась тієї навали позовів від «дітей війни». А можливо вони вважають, що на місцеві суди надійніше впливає телефонне право, яке судді соромливо замовчують?

В газеті «Урядовий кур’єр» № 4 від 14 січня 2009 р. був оприлюднений Закон № 808 від 25.12.2008 р., який змінює предметну підсудність таких справ. Він набрав чинності з дня опублікування, тобто з 14.01.2009 р.

Цим Законом внесено суттєві зміни до статті 18 Кодексу адміністративного судочинства, а саме: частину першу статті 18 доповнили пунктом 3 такого змісту:

«3) усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб’єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг».

В прикінцевих положеннях цього Закону зазначено, що окружні адміністративні суди завершують розгляд адміністративних справ, провадження в яких було відкрито.

А також передбачено, що за справами, провадження по яких не було відкрито, передаються цими судами до відповідних місцевих загальних судів як адміністративних судів.

Тому позов тепер можна подавати до місцевого загального суду, як адміністративного. Працівники суду нададуть квитанцію, з зазначенням реквізитів, куди слід сплачувати державне мито – 3,40 грн.

Не забувайте у позові зазначити, що згідно зі ст.6 Закону «Про соціальний захист дітей війни»: «Дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком».

А мінімальна пенсія за віком прирівнюється до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, яка з 1 жовтня 2008 р. і надалі з 1 січня 2009 року складає 498 грн.

Майте на увазі, що, згідно з Постановою Кабміну № 530 від 28.05.2008 р. зараз доплата до пенсії виплачується у розмірі лише 10%, а саме 49,80 грн. замість належних по закону 149,40 грн. Тобто Пенсійний фонд, порушуючи Закон «Про соціальний захист дітей війни», недоплачує кожному пенсіонерові, який є «дитиною війни», щомісяця 99,60 грн.

ЯРОСЛАВ. Yаroslаv38 [at] meta.ua

Comments

предлагаю газете Провинция ввести должность копипастера, чтобы не было так грустно видеть по две недели сайт без обновлений. Интересно же, как константиновка еще выживает