Уряд готується до комендантської години?..

Коли автор дізнався про це урядове нововведення, то, чесно кажучи, враження було неоднозначне. Але після нових шокуючих теленовин про теракт у Луцьку та підриви банкоматів у столиці, виникла думка про те, що до комендантської години, про всяк випадок, пересічні громадяни теж мають бути психологічно та інформаційно готові.

15 липня набула чинності Постанова КМУ від 8 липня 2020 р. № 573 «Питання запровадження та здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану». Законом «Про правовий режим воєнного стану» (ст.8, ч.1) визначено відповідні заходи правового режиму воєнного стану. В Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану. Йдеться про узаконену можливість запроваджувати комендантську годину, тобто заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень, а також встановлювати спеціальний режим світломаскування.

Отже, урядовою постановою № 573 затверджено «Порядок здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан». Цей Порядок визначає механізм здійснення заходів під час запровадження військовим командуванням разом із військовими адміністраціями (в разі їх утворення) або радами оборони областей, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан.

Правовою основою запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування є Конституція України, Закони України “Про правовий режим воєнного стану”, “Про оборону України”, відповідний указ Президента України, затверджений Верховною Радою України, та інші нормативно-правові акти.

Коли і за яких правових передумов може запроваджуватися комендантська година?

Запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування здійснюється лише за наявності реальної загрози життю і безпеці осіб, інтересам суспільства або держави, а також для забезпечення громадського порядку.

Комендантська година запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням або військовою адміністрацією (у разі її утворення), який доводиться до відома військових адміністрацій (у разі їх утворення) або ради оборони областей, м. Києва, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Мінекономіки, Мінсоцполітики, Мінінфраструктури, МОЗ, МЗС, АТ “Українська залізниця”, відповідних органів Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції, СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС, військових командувань, з’єднань, військових частин Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Зазначеним наказом призначається комендант, визначаються час, протягом якого діють комендантська година та спеціальний режим світломаскування, межі території їх запровадження, способи здійснення заходів щодо підтримання правопорядку, порядок руху залізничного, автомобільного, морського, річкового, повітряного транспорту, порядок створення, функціювання і місцезнаходження комендатури та її склад. Накази військового командування та військової адміністрації (у разі її утворення) про запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування доводяться до відома підприємств, установ, організацій та населення сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями (у разі їх утворення) або радами оборони областей, м. Києва та через засоби масової інформації.

Які тимчасові обмеження конституційних прав можливі через запровадження комендантської години? Які додаткові нововведення очікуватимуть на пересічних громадян?

На території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів. Перепустка є документом, що видається в комендатурі із зазначенням строку дії та пред’являється громадянином України разом із документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України або її спеціальний статус. Таку перепустку матимуть військовослужбовці Збройних Сил, Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, поліцейські, працівники СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС разом із службовим посвідченням. Доведеться мати при собі перепустку також іноземцю або особі без громадянства разом із паспортним документом іноземця та документом, що підтверджує законність перебування на території України.

Як блокпости впливатимуть на подальше життя більшості громадян? І чому людині доведеться постійно мати при собі документи? Які запроваджуються обмеження для в’їзду (входу) на територію, де запроваджено комендантську годину?

Під час комендантської години в’їзд/виїзд (вхід/вихід) на територію/з території, де запроваджено комендантську годину, здійснюється лише через визначені комендатурою блокпости. (Це посилений контрольно-пропускний пункт, який тимчасово встановлюється на в’їзді/виїзді (вході/виході) на територію/з території, де введено воєнний стан та запроваджено комендантську годину, на якому облаштовуються місця для перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, позиції вогневих засобів та бойової техніки, місця для відпочинку та забезпечення життєдіяльності особового складу, який виконує завдання на блокпосту).

Підставою для в’їзду (входу) на територію, де запроваджено комендантську годину, є необхідність участі в забезпеченні національних інтересів з метою мирного врегулювання конфлікту чи з питань гуманітарної допомоги; виконання дипломатичних та консульських функцій, зокрема в рамках діяльності міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна (за клопотанням або погодженням із МЗС та іншими центральними органами виконавчої влади та державними органами, відповідальними за виконання зобов’язань, що випливають із членства України в міжнародних організаціях, відповідно до укладених міжнародних договорів України).

Кого не допускатимуть на територію, де запроваджено комендантську годину?

Особи, які не залучені до здійснення заходів із забезпечення дотримання комендантської години та пред’явили видані комендатурою перепустки, не допускаються на територію, де запроваджено комендантську годину в наступних випадках: у разі наявності інформації, що свідчить про причетність особи до вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення; через непред’явлення громадянином України документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України чи її спеціальний статус; за умови непред’явлення військовослужбовцем Збройних Сил, Держспецтрансслужби, Нацгвардії, Держприкордонслужби, поліцейським, працівником СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС службового посвідчення.

Чи насправді розширено повноваження патрулів під час комендантської години?

Відповідно до п.16 Порядку патрулям, дійсно, надається право здійснювати 7 груп дій. Так, патрулям на території, де запроваджено комендантську годину та встановлено спеціальний режим світломаскування, в установленому законодавством порядку надано право: затримувати і доставляти в органи або підрозділи Нацполіції осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення; перевіряти в осіб посвідчення, документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, або паспортні документи іноземця, особи без громадянства, документи, що підтверджують законність перебування на території України, та перепустки, а в разі їх відсутності — затримувати відповідних осіб та доставляти в органи або підрозділи Нацполіції для встановлення особи. Також за потреби патрулі можуть проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться; вилучати в осіб предмети, які є знаряддям, засобом або предметом правопорушення, і передавати їх органам або підрозділам поліції. А ще патрулям дозволено буде тимчасово обмежувати або забороняти на вулицях та дорогах, окремих ділянках місцевості та в інших громадських місцях перебування або пересування осіб, рух транспортних засобів, зокрема транспортних засобів іноземних, консульських установ чи представництв міжнародних організацій; виводити осіб з окремих ділянок місцевості та об’єктів, евакуйовувати транспортні засоби; входити (проникати) на територію та у приміщення підприємств, установ і організацій, у житлові та інші приміщення, на земельні ділянки, що належать особам, під час припинення кримінального правопорушення та в разі переслідування осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, якщо зволікання може створити реальну загрозу життю чи здоров’ю осіб. І ще одна цікава норма. Під час комендантської години патрулям надано право використовувати із службовою метою засоби зв’язку і транспортні засоби, що належать особам (за їх згодою), підприємствам, установам і організаціям, за винятком транспортних засобів іноземних консульських установ чи представництв міжнародних організацій, для запобігання вчиненню кримінального правопорушення, переслідування та затримання осіб, що підозрюються у вчиненні злочину, або для доставки до лікувальних закладів осіб, які потребують медичної допомоги, проїзду до місця злочину; застосовувати відповідно до законодавства заходи фізичного впливу, зброю і спеціальні засоби.

Які визначені особливості світломаскування в режимах часткового або повного затемнення?

З метою встановлення спеціального режиму світломаскування здійснюються заходи щодо створення в темний час доби умов, які ускладнюють виявлення ознак діяльності військ, військових об’єктів, а також населених пунктів, об’єктів економіки та державного управління з повітря шляхом візуального спостереження або за допомогою оптичних приладів, розрахованих на видиму область випромінювання.

Світломаскування встановлюється в режимах часткового або повного затемнення. Часткове затемнення є підготовчим періодом до введення повного затемнення. Під час часткового затемнення рівень освітлення місць виконання робіт на відкритих проходах, проїздах і територіях підприємств, установ і організацій знижується в результаті вимикання частини світильників, установки ламп зниженої потужності або застосування регуляторів напруги. Під час повного затемнення всі види зовнішнього освітлення повинні бути вимкнені.

Леонід Гапеев, юрист