12-ті Олексини Читання: "Хто за Президента О.Тихого – підійміть руки!"

25 січня учасників фінального етапу 12-х Читань вперше прийняла гостинна опорна школа Добропілля. На початку відбулася прем'єра документального фільму про Олексу «Подвиг бути українцем». Вітаючи учасників конкурсу, журі оголосило, що напередодні син Олекси Тихого Володимир Олексійович, який живе в Києві, запросив до столиці України п'ятьох кращих учасників читань, при цьому він оплатить квитки і проведе для них екскурсію з відвідуванням Байкового кладовища.

Природно і без того високий градус змагання підвищився, а зал зустрів цю інформацію оплесками. Після цього почався конкурс. У нинішньому році в ньому змагалося 10 учасників з Авдіївки, Краматорська, Дружківки, Добропілля, Костянтинівського району та Ілліновської ОТГ. Тема 12-х Читань - «Олекса Тихий і Виклики нашого часу». Дійсно, дивуєшся його глибині аналізу ситуації на Донбасі, підданому в ті роки асиміляції («інтелектуальному геноциду», як він писав). Це, дійсно, наш донецький пророк - якби його почули тоді, 40 років тому, не сталося б того, що ми зараз маємо: війна, загибель, руйнування, втеча сотень тисяч людей.

Конкурсантка з Добропілля торкнулася актуальної теми сучасних президентських виборів і спробувала довести, що, якби був живий Олекса Тихий, він переміг би зараз. Ми запропонували залу проголосувати за це, і переважна більшість підняла руки ...

Доводиться знову констатувати, що для нас, донбасівців, немає поки що більш актуальної фігури, ніж наш земляк Олекса Тихий. В результаті, три з п'яти призових (поїздка в Київ) місць дісталися Костянтинівському району, у тому числі Іллінівській тергромаді! Цікаво, що перше місце з однаковою кількістю балів поділили дві старшокласниці з сільських шкіл: Софія Василенко (с. Маркове, що знаходиться якраз недалеко від Їжівці, де народився Олекса) та Вікторія Шестак (с.Іллінівка). Втім, в цьому конкурсі, як завжди, не було тих, хто програв: всі учасники отримали не тільки нагороди, а й високий емоційний заряд. По іншому просто не могло бути, тому що зустріч з духовним світом Олекси Тихого - це завжди свято. До зустрічі на Олексиних читаннях – 2020!

Голова журі читань Євген Фіалко.

Від редакції:

Ми радіємо та вітаємо наших дівчат, які перемогли у такому важливому конкурсі. Це перша перемога учасників з їх населених пунктів. Надаємо слово однієї з них:

“На мій погляд, читання «Олекса Тихий і виклики нашого часу» - це ніби місточок у майбутнє. Попри не таку вже й давню історію нашого краю, крізь призму років моя робота «Планетарність мислення і життєві колізії України» під керівництвом куратора - учителя української мови та літератури Ходакової В.А. дослідила матеріали статей О.Тихого, в яких містяться думки, перестороги та заклики щодо майбутньої долі прийдешніх поколінь. Я вдячна своєму куратору та вчителю Рукавіциній О.Я. за моральну підтримку і роботу зі мною, та найголовнішим людям, моїм батькам. Їх вболівання були не останніми. Я впевнена, що очолить боротьбу за оновлення суспільства наше молоде покоління. У моїй роботі я торкнулася актуальної зараз теми школи. Гадаю кожен погодиться, що допоки живе школа, -живе село. Маючи можливість, від імені учнів нашої школи, молоді села хочу звернутися до керівників району з питанням допомоги відкрити в Марковому Центр розвитку молоді.

Він нам дуже потрібен! Пропозиції щодо проведення 13-х Олексиних читань: 1) Укласти і видати збірку найкращих дослідницьких робіт за матеріалами виступів учнів Донецької області, адже чи не найважливіший приз — публікація свого творіння. 2) Змінити формат читань до більш активних, вартих подиву і захоплень”.

Софія Василенко, 10 клас Марківській школи.