«Український Донбас». Квітень

«В своїй хаті своя правда і сила, і воля!»
Тарас Шевченко.

Квітень

1.04.1959 р.– в селі Отрадівка Артемівського району Донецької обл. народився Микола Джмиль – поет, громадський діяч, герой Євромайдану.

Перша збірка «Долоні сонця» вийшла у 2005 р., далі були «Джерело Істини», «Ярило».

4.04.1959 р. – у Горлівці народився Петро Антип — відомий у світі український скульптор, маляр, графік, заслужений художник України, член Національної спілки художників України, підприємець, громадський і політичний діяч.

Походить із покоління стародавнього роду Антипів на Чернігівщині. Має одну з найбільших у Західній Європі творчих майстерень і унікальне в межах України приватне підприємство – художній комбінат, що виготовляє скульптурні вироби і фонтани. Твори П.Антипа знаходяться в музеях, галереях та приватних колекціях України, Росії, Франції, Німеччини, Італії й Швеції.

5.04.1956 р.– на Харківщині народився сучасний голова Донецької обл. державної адміністрації Олександр Кіхтенко.

7.04.1945 р. - в с. Андріанопіль Перевальского району на Луганщині народився Василь Голобородько - український поет, лауреат премій ім. Т. Шевченка, В.Симоненка та ін. Належить до справді непочутих і нестереотипних українських «голосів Донбасу».

Сам з Луганщини, звідки ледь вирвався під час окупації в червні 2014 року: «Держава ніколи не давала жителям наших країв зрозуміти, що вони живуть в Україні. Ото й усе. Але ідейних прихильників «ополченців» небагато. Я знаю випадки, коли на адміністраціях піднімали прапори міст, і навіть зі словами «Слава Україні!А справжні терористи прийшли ззовні». Українські митці подали його на здобуття Нобелівської премії з літератури.

9.04.1981 р. - в м. Алчевськ Луганської області народився Федір Коломієць. Загинув 5 вересня 2014 р., м. Щастя, поблизу села Весела Гора Слов’яносербського району Луганської області.

Був у складі 24-го батальйону територіальної оборони «Айдар». Терористи добили пораненного, здійснивши атаку із засідки на бійців другої роти батальйону біля міста Щастя під Луганськом. Місце поховання: Микулинецьке кладовище м. Тернопіля, поряд із бойовим побратимом Андрієм Юркевичем.

13.04.1887 р. - народився Іван Кавалерідзе - український скульптор (скульптурна композиція «Княгиня Ольга» у Києві, пам’ятники Я.Мудрому, Б. Хмельницькому, Г. Сковороді, Т. Шевенку та ін.), кінорежисер (українські фільми на студії ім. О. Довженка), драматург, сценарист, художник кіно, народний артист УРСР. Працював на Донбасі, створив величезні пам’ятники Артему (1924 - Бахмут та 1927 - Святогірськ). Помер у Києві 3 грудня 1978 р.

17.04.1919 р. – у с.Табурище (зараз Світловодськ Кіровоградськох обл.) народився Віктор Соколов - відомий український поет і прозаїк, журналіст, член Спілки письменників України.

Рятуючись від загибелі під час голодомору разом з родиною змушений був податися на Донбас. У Макіївці закінчив металургійний технікум, працював техніком-сталеплавильником на заводі ім. Кірова. Перший вірш вийшов 22 червня в заводській газеті „Кировец” на антифашистську тематику. Під час окупації продовжував антифашистську діяльність. Після війни працює в «Макеевском рабочем”, газеті «Комсомолець Донбасу», був головним редактором журналу «Донбас», головою правління Донецької письменницької організації. З-під його пера вийшли збірки: «Тобі», «Люби!», «Народи мені сина», «Сейсмічна станція душі», «Тобою дихаю», поеми «Китаянка», віршований роман «Моє серце в Донбасі». Помер 24.04.2002 р. у Києві, похований на Байковому цвинтарі.

19.04.1982 р. - в с. Зайківка Білокуракинського району Луганської області народився Олександр Світличний.

Капітан ЗСУ, офіцер відділу організації та застосування РТВ, оперативне командування «Південь». Загинув 31 серпня 2014 р. у м. Іловайськ Донецької області. Місце поховання: міське кладовище м. Ізмаїл, Одеська область.

19.04.1979 р. - в с.Комсомольске, Старобішевського району народився сучасний український богатир Дмитро Халаджи, чемпіон України з рукопашного бою, народної боротьби, рекордсмен з пауерліфтінгу, автор рекордів у книги рекордів Гіннесу. Зіграв головну роль у художньому фільмі «Іван Сила».

21.04.2014 р.– загинув від рук терористів депутат Горлівської міської ради від ВО «Батьківщина» Володимир Рибак.

Його було викрадено 17 квітня в м. Горлівка одразу після мітингу, у ході якого Рибак намагався зняти прапор сепаратиської «Донецької народної республіки». 22 квітня його тіло було знайдено в річці Казенний Торець біля смт. Райгородок з ознаками насильницької смерті. За офіційними повідомленнями катували його жахливо, як звірі. Палили вогнем, різали ножами. Експерти вказують на чисто «кавказький почерк». Свідки бачили, як катували його та двох студентів з Галичини у будівлі в м. Слов’янськ, яку контролювали «зелені чоловічки». Головним організатором вбивства був терорист Безлер («Бєс»). Гіркін («Стрелок») особисто наказав самопроголошеному меру м. Слов’янськ Пономарьову вивезти зі штабу тіло вбитого Рибака. Вчинок Володимира Рибака згадується у виступі Президента України 18 вересня 2014 року на засіданні Конгресу США.

Народився 30 листопада 1971 р. у Горлівці. 20.02.2015 Указом Президента України було нагороджено званням Герой України посмертно.

23.04.1891 р. – в маєтку Сонцівка (нині це село Красне Красноармійського району), народився Сергій Прокоф’єв, всесвітньо відомий композитор, автор 8 опер, 7 балетів, 7 симфоній та багатьох камерно-інструментальних творів (наприклад, твір про рідний край «Скіфські сюїти»), а також музики до кінофільмів.

В с.Красне існує великий музей його життя та творчості (з українською залою), пам’ятник, храм, де його хрестили, могили родичів та ін.. Помер 5.03.1953 у Москві в один день з Й.Сталиним, тому поховання пройшло непомітним. Знищений російськими боєвиками донецький аеропорт рішенням обласної ради від 25.11.2011 р. мав назву Прокоф’єва.