Власний інтерес змусив рачкувати

Я к мысли глубокой пришел:
на свете такая эпоха,
что может быть все хорошо,
а может быть все очень плохо.

Игорь Губерман.

У владі багато тих, хто спровокував підвищення ціни на газ у першому кварталі 2007 року для споживачів, що відмовились від централізованого опалення, встановили індивідуальне, і, врешті-решт, почали економно споживати газ.

Про цю провокацію можна прочитати в Урядовому кур’єрі “ №169 від 12.09.2006 р. у статті “Кожух теплий, якщо його маєш”. Там розповідалось, як начальники управлінь ЖГК міст домоглися, щоб у першому кварталі 2007 року для індивідуального опалення встановили ціну газу більшу ніж для централізованого. “Ось тоді побачимо, чи не проситимуться індивідуали назад” — підсумував недолугий керівник. Ніхто не просився, бо навіть при тій зависокій ціні люди отримали відчутну економію.

“Ціна на природний газ для населення має бути єдиною” - так вважав “Урядовий кур’єр” № 92 від 26 травня 2007 р.: “На виконання доручення Прем’єр-міністра тора Януковича та міністра палива і енергетики Юрія Бойка робоча група НАК Нафтогаз України» розробляє єдину цінову політику на природний газ для населення. Аналіз та перегляд цінової політики проводиться з метою зменшення тарифів на газ для населення та усунення зловживань з боку газопостачальних організацій (облгазів) у регіонах України при підрахунку спожитих обсягів газу. Перевірка, яку провела НАК «Нафтогаз України», засвідчила багаторазові факти порушень з боку облгазів при нарахуванні споживачам завищених обсягів і, відповідно, завищених сум до оплати за природний газ. План дій НАК «Нафтогаз України» дасть змогу населенню зменшити суми платежів за паливо та виправити проблему низького рівня платежів за спожитий газ, що склалася з вини облгазів. Програма передбачає встановлення єдиної ціни на природний газ для населення, що унеможливить порушення з боку облгазів”.

Наївне населення тепер вважатиме, що уряд переймається такою несправедливістю і вирішив поліпшити їх життя. Дурненькі! Це не про вас таке піклування. Ті, хто при владі раптом збагнули, що більшість населення з їх маленькими квартирами ніколи не спалювали стільки газу, щоби тепер сплачувати за такою великою ціною. Раптом виявилось, що за найбільшою встановленою ціною 117,3 коп. за кубометр змушені сплачувати тільки власники палаців, які останнім часом набудували слуги народу. Виявилось, що вони, як відомо із класики, самі себе висікли. Бо саме у них минулорічний обсяг споживання перевищував 12000 кубометрів на місяць.

Тільки тепер щоб повернутись на однакову ціну, потрібно знову підвести ідеологічну базу. Мовляв, дуже населення невдоволено, бо облгази їх обманюють. Звісно це так. Обманюють, як завжди. Тільки населення це ті, котрі мешкають у палацах. Звичайно, ціна на газ повинна бути однаковою для усіх споживачів. Адже ніхто в магазині не встановлює більшу ціну на хліб, якщо покупець бере два, або більше буханців. Це було б смішно і образливо. Але встановлення однакової ціни на газ незалежно від обсягу споживання непотрібно пояснювати турботою про бідне населення. Про себе турбота, бо їм, навіть з мільйонними статками, дуже не хочеться сплачувати таку ціну за газ.

Придивіться уважно, як неохоче міністри декларують свої доходи, бо вони, згідно із законом, змушені оприлюднювати свої декларації. Зверніть увагу, що вони, незважаючи на багатотисячні, а іноді й мільйонні доходи, не відмовляються від матеріальної допомоги. Я так собі уявляю цю процедуру. Міністр із сльозами на очах пише заяву. Потім з нею приходить до свого начальника, висиджує у передбаннику довжелезну чергу і нарешті, заштукатурена секретарка допускає прохача до високого пана. Там цей чиновник розчулює свого начальника — божиться, що нема грошей навіть на педикюр собаці. Високий пан невдоволено крутить заяву, випитує про ті злидні, в яких перебуває мільйонер, і нарешті, закресливши прохану суму, пише резолюцію — “видати матеріальну допомогу”, десь якихось півтори тисячі гривень. Прохач, звісно, не виказує свого розчарування, і з підлабузницькою посмішкою йде геть.

Повернемося знов до проблеми — ціни газу. Чекайте або зниження ціни на газ, або збільшення. Як буде точно, ніхто не знає. Коли вірити вищенаведеному повідомленню “Урядового кур’єра”, мабуть ціна буде менша. А якщо вірити такій газеті, як “Ветеран Донбасса” №22 від 26.05.07 р., то прогноз Кінаха — це подорожчання газу на 30%. Якщо вірити послу Росії, -  здороження неминуче. Скоріше за все у цьому уряді одна рука не знає, що робить інша. Бо там дуже багато урядовців, і майже всі переймаються тільки власним збагаченням. І всі потребують матеріальної допомоги. А згідно з повідомленням “Урядового кур’єра” № 94 від 31.05.07 р., то “Різких коливань цін на природний газ не буде”. Так газета коментує слова міністра палива і енергетики Юрія Бойка, хоча за його прогнозом ціна може збільшитись на рівень інфляції 7,5 відсотка. При цьому газета нагадує, що Україна купує газ за ціною 130 доларів США за 1000 кубометрів.

В цей час хтось із високопосадовців Росії озвучив майбутню ціну газу, що купує Україна на російському кордоні у 351 долар за 1000 кубів. Цей газ хтось називає російським., хтось туркменським, а насправді це перекуплений Росією і туркменський і казахський і азербайджанський.

Не вельми підбираючи слова, глава Російської держави так прямо і заявив: «Ми 15 років субсидіюємо Україну низькою ціною на газ у розмірі 3—5 мільярдів доларів щороку. Більше ми цього робити не маємо наміру». Судячи з усього, тепер російський «Газпром» має намір компенсувати, так би мовити, недоотриманий прибуток підвищенням цін на газ для України.

А може росіяни мають рацію? Може вони, як заповідав Єльцин, прокинуться вранці й одразу думають про Україну? На те схоже. Бо хто ж змусить наших керманичів нарешті втілювати в життя програми енергозбереження, суттєвою частиною яких є встановлення автономного опалення? І хто примусить їх нарешті добре пошукати той газ у власному домі? І хто зупинить нашу місцеву владу та її нестримне бажання вставляти палиці в колеса тим, хто хоче відмовитись від марнотратного централізованого опалення і перейти до ощадливого індивідуального. Владу, яка переймається тільки спасінням Тепломережі, може зупинити тільки об’єктивний ріст цін на енергоресурси. А звичайні люди не повинні покладатись на владу. Рятуватись потрібно самим.

А тим часом Кабмін Постановою №821 від 13.06.07 р. вніс зміни до Постанови №2246 від 09.12.1999 р., суттєво змінивши Правила надання населенню послуг з газопостачання. Тепер, якщо у 2007 році споживач використав менше газу ніж у минулому, то він може перейти в іншу категорію з меншою ціною за газ.

Наприклад, фізична особа спожила у 2006 року 3000 куб. метрів газу, то вона сплачувала за газ за ціною 0,478 грн. за кубометр, тому що перевищила 2500 кубів за рік. У 2007 році ця особа економила газ і спожила 2400 кубів. Після закінчення року газопостачальне підприємство до 1 лютого повинно зробити перерахунок за формулою (0,478 х 2400) — (0,315 х 2400) = 391,20 грн. Отже, суму 391,20 грн. Міськгаз повинен зарахувати в рахунок майбутніх платежів. Звісно, якщо споживання газу збільшилось і абонент перейшов в іншу категорію з більшою платою, то він стане боржником. До речі, недолугі недовчені чиновники, що готували ці зміни до постанови, мабуть не підозрюють, що в математиці можуть існувати цифри з мінусом. Якби вони про це довідались, то в цих змінах обійшлися б однією формулою.

Міськгаз повісив в газетах об’яву, чим почав знущатись з людей, змушуючи їх вистоювати в чергах, з купою різних документів, щоб зробити перерахунок за перше півріччя. Думаю, не потрібно поспішати. Треба зменшити витрачання газу, і як наслідок, - перейти у дешевшу категорію. Після цього дочекатись 1 січня 2008 р., передати Місьгазу показання лічильника і спокійно чекати перерахунку.

ЯРОСЛАВ. [email protected]