Шанувальникам рідної мови

У березні цього року побачила світ ще одна книжка Товариства ім. Олекси Тихого «Словник мовних покручів». На відміну від попередніх (дві брошури під однією назвою «Хто ж такий Олекса Тихий?»), словник є окремою працею самого нашого славнозвісного земляка. До книги, окрім «Словника невідповідних нормам української літературної мови слів (чужі слова, спотворені слова, кальки і т. д)», увійшла рецензія академіка Анатолія Загнідка «Воскресне слово…», спогади журналістки Інни Філіппової «Як свисну, — віддасте…», стаття кандидата філологічних наук Василя Скрипки «Свічка Олекси Тихого», спогади одного із лідерів руху шістдесятництва Михайла Гориня «З інтерв’ю з С. Чернишевським», нариси однокамерника Тихого, автора чисельних публікацій з історії правозахисного руху, тиждень тому нагородженного Президентом України орденом князя Ярослава Мудрого, Василя Овсієнка «Повстав і поліг».

Примітно те, що Олекса Тихий Словник не вважав нормативним і таким, що розрахований на науковців, редакторів, письменників, тому що основних користувачів він бачив з-поміж учителів, школярів, а також тих, хто занедбав рідну мову або втратив контакт із нею. Такого типу праці і сьогодні є вкрай необхідними, оскільки уможливлюють глибинне проникнення в суть слова, його зв’язки з іншими, відображають «умонтованість» слова в народну пам’ять. Найстрашніше, коли «слова мовчать» (Ліна Костенко). Повернення Словника, написаного в близькому-далекому 1976 році і введення його в активний перебіг сучасного життя, ще раз підтверджує, що «рукописи не горять». Водночас це найкраще пошанування Особистісно-Творчого Я Олекси Тихого, щонайсучаснішого для нас, сучасних, шанувальника культури рідного слова, його мелодики і довершеного звучання.

Відповідальні за випуск, вже названі В. Овсієнко, І.Філіппова та голова Товариства ім. О. Тихого Є.Шаповалов та голова донецького відділу Союзу українок Л. Огнєва, запрошують всіх шанувальників української мови на презентацію «Словника…», яка пройде 22 квітня о 14.00 в редакції газети «Провінція». Запрошуються всі бажаючи. Довідки за тел. 80679724486, 40783.

В. Березін.