Хроніка часів окупації

70 років тому почалася майже дворічна окупація нашого міста німецько-фашистськими загарбниками. У розпорядженні газети «Провінція» опинилися цікаві історичні матеріали, які були абсолютно безкоштовно надані нам слов’янським істориком Олександром Добровольським. Це приблизно 90‑95 чисел місцевих газет «Костянтинівські вісті» і «Відбудова» періоду окупації. «Провінція» планує дати серію матеріалів, надрукованих у цих виданнях. Таким чином, на протязі цього року, наш читач зможе ознайомитись з відображенням подій 1941‑1943 років у дзеркалі підконтрольних німецькій військовій комендатурі костянтинівських ЗМІ.

Під час німецької окупації України 1941‑1944 років, Костянтинівка опинилася у прифронтовій зоні, де за впровадження окупаційного режиму відповідав Вермахт — німецька армія. Основна частина нашої країни опинилася під впорядкуванням Рейхскоміссаріату «Україна», це була спеціальна цивільна німецька адміністрація. Режим окупації у прифронтовій зоні був не такий жорсткий, як на території Рейхскомісаріата. Читачу буде цікаво узнати про повсякденне життя пересічного громадянина нашого міста під час окупації, не тільки про жахи і розстріли, а і про тогочасні органи місцевого самоврядування, ЖКГ, культуру, відбудову промисловості і т. п., та порівняти його з сьогоденним.

Олександр Добровольський також зробив відкриття, коли розкрив, що під псевдо «Василь Земляк» приховувався в костянтинівській пресі часів окупації найвизначніший місцевий письменник Василь Гайворонський.

Отже, «Костянтинівські вісті» від 26 січня, 1942 року.

Наказ

Німецької військової сільськогосподарської Комендатури м. Костянтинівка

§1
Сільськогосподарська військова Комендатура наказує всім короводержцям міста та району, що кожний короводержець, який має корову в сучасний момент, повинен здати на зливні пункти 500 літрів молока від кожної корови.

Ця кількість молока може бути, дивлячись по становищу корови і складу сім`ї, знижена до 400 літрів. Середня кількість здаваного молока повинна досягати 500 літрів.

§2
Зобов`язую сільських старост, а також старост-короводержців установити контроль за здачею молока, а також визначити сім`ї і короводержців в справі підвищення або зниження сдачі.
За виконання цього наказу відповідальність покладається на сільських старост і старост-короводержців.

Сільськогосподарська Комендатура.
Енгельбрехт.

Наказ № 24

По Костянтинівський міській Управі від 13.1-42 року

Не дивлячись на розпорядження Міської Управи, помічаються випадки недостатнього затемнення квартир окремими громадянами м.Костянтинівки.

Міська Управа наказує громадянам м.Костянтинівка проводити затемнення своїх квартир вночі.

Квартири, де буде виявлено недостатнє затемнення, будуть виключені з освітлюючої мережі, а власників цих квартир покарано по законам військового часу.

Поліції пропонується перевірити якість затемнення квартир громадянами та пристосувати до порушників цього розпорядження міри адміністративного впливу.

Міська Управа.

Шановні читачі!

Коли б кожен з Вас приніс до друкарні по одному аркушу на газету, то й тоді ми зможемо видавати часопис на протязі цілого року.

Зважте це! Несіть нам газетний папір!

Редакція часопису “Костянтиівські вісті” висловлює подяку за зданий газетний папір VII дільниці поліції та п.п. Лунгову, Пономарьову.

Редакція.

Лікарські установи працюють зараз в скрутному становищі, бо не вистачає медикаментів, вати, перев`язочних матеріалів та інш. Шановні громадяни! Коли маєте у себе щобудь зі згаданого, несіть його до б. Хемічної Амбулаторії.

Вартість матеріалу буде сплачена і жертводавцям будуть створені переважні умови в користуванні лікарскою допомогою.

Міська Управа.

Енергозбут електромережі доводить до відома населення та підприємств м. Костянтинівки, що платня за користування електроенергією від міської електромережі приймається касою “Енергозбуту” в б.своєму старому приміщені з 7 години ранку до 3-х г. дня щоденно (крім неділь). За несвоєчасну сплату, яка повинна бути внесена вперед за місяць, буде нараховуватись пеня 1% за кожний прострочений день. Несправні платники будуть позбавлені електроенергії.

Міська електромережа.

Місцева хроніка

- В Палаці Культури (б. ДКХ) з 25 грудня 1941 року по 2 січня 1942 року відбулося 6 концертів для цивільного населення. Обслужено 6.000 чоловік. Художніми силами нашого міста дано 5 концертів для німецьких вояк в нашому місті. Крім того — гастрольних 2 концерта в м. Краматорському і 2 в Дружківці. Продемонстровано 6 кінофільмів, 3 з яких — німецькі. На цих фільмах було присутніх 20.000 глядачів.

- При Палаці Культури зорганізований український драматичний гурток в складі 20 чоловік, який готує комедію «Сватання на Гончарівці».

Різноманітну нову програму готує духовий оркестр, балет та вокальна група театру.
u На цегельному заводі «Будівельник» (завідуючий п. Троян) вступила в експлуатацію при повній потужності «Гофманська піч».

- З 16 січня почали навчання 27 початкових та 12 неповних середніх шкіл по Костянтинівському районі. Навчання проводиться виключно на українській мові. Особливу увагу звернуто на вичання німецької мови.

З 25 січня відкривається 4 школи в м. Дружківці.

- Земдвір «Хемік» після того, як його більшовики зруйнували, швидко почав відновлюватись. Поширюється господарство: маються коні, воли, свині, вівці та інші тварини.

У Земдворі на чолі директора пана Мецкера працює 69 робітників та службовців.

За друк відповідає редактор Цимбал А.

Видає місцева комендатура, Костянтинівка, б. ДКХ. Друкарня Міської Управи, базарна площа.

“Костянтинівські вісті”, №4 (8), п`ятниця, 26 січня 1942 року.