Підсумки навчального року

В цьому навчальному році освітні заклади Костянтинівки працювали в складних умовах. Анонсовані Міністерством освіти і науки України, Президентом України та Кабінетом Міністрів Україні новації в освіті (нові освітні субвенції, дебюрократизація, розвантаження навчальних програм, нова система вибору підручників тощо) дуже повільно запроваджуються, апробовуються на практиці. Освітні заклади працюють в умовах хронічного недофінансування. Позитивним явищем є те, що майже немає заборгованості з виплати заробітної плати. Проте постійною є заборгованість за електрику, теплопостачання та т.п. через інфляцію та зростання цін на енергоносії. Освітньої субвенції та ресурсів місцевого бюджету не вистачає для того, щоб забезпечувати капітальні та поточні ремонти навчальних закладів.

На кінець 2014-2015 навчального року в місті функціонує 15 загальноосвітніх закладів, в яких навчаються 5680 учнів та 17 дошкільних навчальних закладів (2853 дитини). Кількість дітей щорічно скорочується. В цьому році суттєве зменшення дітей відбулося на початку року у зв’язку з виїздом родин. Проте у місто постійно прибувають діти з тимчасово окупованих територій. На початок навчального року дітей-переселенців було 456 осіб, на кінець року – 359. До того ж у другому семестрі в трьох навчальних закладах (вечірня школа, ЗОШ№5, ліцей) була організована екстернатна форма навчання для дітей з зони АТО. 113 таких дітей отримали атестати про середню освіту.

Міністерство освіти і науки України з цього року почало переходити на систему оцінювання знань випускників через зовнішнє незалежному оцінювання. В цьому році вперше результати ЗНО з української мови були зараховані як результати державних підсумкових атестацій з української мови.

24 квітня 2015 року 308 випускників шкіл міста, що складає 99%, у пунктах тестування на базі ЗШ № 3, № 15, НВК пройшли  ЗНО з української мови та літератури. Двоє учнів 11-х класів не складали іспит через причину звільнення за станом здоров’я. За результатами четверо випускників склали ЗНО на «12 балів» (Шистко М. – ЗШ № 3, Сучай О. – СЗШ № 6, Бабич В. – НВК, Косякіна В – вечірня школа). Високу якість знань показали випускники ЗШ №2 — 75% (учитель Кочергіна О.М.), СЗШ №6 — 69% (учитель Колесникова Н.Л.), гімназії — 53% (учитель Волкова А.І.).

Як і раніше при виборі інших предметів на ЗНО випускники віддають перевагу таким, як: математика, історія України, біологія, хімія, фізика, англійська мова.

За результатами річного оцінювання, державних підсумкових атестацій та ЗНО з української мови 23 учня (випускникам шкіл № 2, 3, 4, 5, 6, 13, 16, ліцею.) показали високі результати і були нагороджені 14 золотими та 9 срібними медалями, а також отримали премію від міської ради. Серед нагороджених була і одна випускниця з зони АТО.

584 учня закінчили в цьому році дев’ятий клас. 308 з них вирішили продовжити навчання у 10 класі (53%), у ПТУ – 127 (22%) та у технікумах – 149 (25%).

У місті досить успішно діє Міжшкільний навчально-виробничий комбінат, на базі якого навчалося 540 старшокласників у групах професійного навчання: водій автотранспортних засобів (кат В, С1, С), автослюсар, оператор комп’ютерного набору, кухар, продавець продовольчих товарів, швачка-кравець, штукатур, секретар-керівника, та групі допрофесійного навчання за спеціальністю «економіст». Після закінчення навчання 154 дитини отримали свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації, на підставі якого вони можуть працевлаштовуватися.

Одним з показників успішності навчання є участь дітей у олімпіадах різних рівнів. 44 учні шкіл міста (5, 4, 3, ліцею, гімназії, 6, 15, 13, 2, 16, 9, НВК) одержали 62 запрошення до участі в ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з 16-ти предметів.

Згідно з рішенням обласних предметних журі переможцями і лауреатами визнані 11 учнів, з яких 4 — учні ЗШ № 4 (Черняченко Д., Новікова Є, Фоменко Д, Ринденко О.) 2 — учні гімназії (Ширкіна Л., Конюченко Д.), 2 – учні ЗШ № 5 (Котляр Я, Пелих І.), по 1-му учню — ліцею (Золотухіна Г.), ЗШ № 3 (Набережнєва Д..), СЗШ № 13 (Аббасова А..):

У ІV (фінальному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад брали участь 4 учні, які добились певних результатів. Учень 11 класу ЗШ № 4 Черняченко Дмитро (учитель Цись Т.Г.) — історія — ІІІ місце, учениця 9 класу ЗШ № 4 Новікова Євгенія (учитель Цись Т.Г.) — історія — ІІ місце, учениця 9 класу гімназії Ширкіна Любов (учитель Шередека Г.В) — англійська мова — ІV місце, учень 8 класу гімназії Конюченко Даніїл (учитель Дика Л.П.) — хімія – Х місце.

Традиційно учні загальноосвітніх навчальних закладів міста беруть участь у щорічному Всеукраїнському конкурсі науково — дослідницьких робіт учнів — членів МАН. Переможцями ІІ (обласного) етапу стали школярі: у секції «Англійська мова» — учениця 10 класу СЗШ № 13 Малахова Лілія, та у секції «Російська мова» — учениця 11 класу ЗШ № 3 Клімова Дар’я.

Розвиток обдарованості – важливий напрямок роботи кожного закладу освіти міста. Протягом 2014 – 2015 навчального року педагоги шкіл міста багато уваги приділяли залученню дітей до участі в конкурсах різного рівня. Так у листопаді 2014 року переможцем обласного конкурсу дитячої творчості «Енергозбереження та моє зелене майбутнє» став учень 7 класу ЗШ № 5 Моро С. У січні 2015 року учні шкіл: СЗШ № 6 (учениця 11 класу Самаріна) та ліцею (учениця 8 класу Золотухіна) — взяли участь у ІІІ (обласному) етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, у якому посіли призові місця. У лютому 2015 року учениця 8 класу ліцею Золотухіна Галина стала лауреатом обласного етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням, під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!».

У квітні 2015 року школярі та педагоги міста брали участь в обласному етапі Інтернет-конкурсу літературно-мистецької та педагогічної медіатворчості з української мови і літератури, російської мови і літератури, світової літератури «Створи шедевр». 8 переможців міського етапу конкурсу взяли участь в 4-х номінаціях: «Літературна кав’ярня» (учениця 11 класу ЗШ № 2 Могилевець Катерина), «Медіаконтент юного словесника» (учениця 8 класу ліцею Золотухіна Галина. Жанри роботи: 3-D книга та відео поезія; учень 10 класу ЗШ № 9 Гонтаренко Юрій. Жанр: комп’ютерний колаж; учениця 10 класу ЗШ № 5 Павлова Анна. Жанр: буктрейлер); «Методичні новації» (учитель української мови та літератури, світової літератури ЗШ № 5 Андрієнко Ю.В. (жанр роботи – персональний сайт), учитель російської мови та літератури ліцею Корабльова О.О. (жанр роботи – електронний посібник), учитель української мови та літератури СЗШ № 6 Ярошенко А.І. (жанр роботи – інтерактивний плакат); «Війна: 70 років потому» (учениця 7 класу гімназії Афєнка Єлизавета).     

Переможцями ІУ (фінального) етапу Всеукраїнського конкурсу «Парк педагогічної майстерності» стали педагоги гімназії: у номінації «Галерея дозвілля» — учитель української мови та літератури Задорожня Л.О., у номінації «Майстерня професійного самовдосконалення» — педагог-організатор Лех О.В.

Педагоги міста в цьому році підвищували свою педагогічної майстерності, використовувати у своїй діяльності сучасні технології.

Так у квітні 2015 року, з метою визначення тенденцій щодо проведення моніторингових відслідкувань якості історичної освіти, особливостей проведення ДПА та ЗНО, на базі Костянтинівської гімназії був проведений обласний постійно діючий семінар-практикум з теми «Підвищення якості суспільствознавчої освіти як результату праксеологічної продуктивності педагога». У цьому році свої професійні вміння, майстерність і творчі здобутки представили на розгляд обласного журі 4 педагоги шкіл міста № 3, № 5, № 9, ліцею в таких номінаціях: «Українська мова та література» (учитель ЗШ № 5 Андрієнко Ю.В.), «Хімія» (учитель ЗШ № 3 Давідова О.Л.), «Правознавство» (учитель ліцею Рукавіцина О.В.), «Образотворче мистецтво» (учитель ЗШ № 9 Барвінченко О.В.). Переможцями обласного етапу всеукраїнського конкурсу «Учитель року — 2015» визнані вчитель української мови та літератури ЗШ № 5 Андрієнко Ю.В. та вчитель образотворчого мистецтва ЗШ № 9 Барвінченко О.В., які представляли область на Всеукраїнському етапі конкурсу.

У місті працюють і заклади позашкільної освіти. Протягом року вихованці Дитячої юнацької спортивної школи взяли участь у 8-ми міських, 15-ти обласних, 11-ти Всеукраїнських та 3-х Міжнародних змаганнях, у яких було завойовано 251 призове місце (І місць — 72, ІІ місць — 90, ІІІ місць — 89). Найбільш значущими є досягнення: І місце — Чемпіонат України з легкої атлетики м. Запоріжжя (Нелепа Ганна, тренер Голубов О.В.) ІІ місце — Чемпіонат України з греко-римської боротьби м. Берегово (Колесник Денис, тренер Вепренцов Ю.Н.) ІІ місце — Чемпіонат України з греко-римської боротьби м. Берегово (Шевченко Андрій, тренер Вепренцов Ю.Н.) ІІІ місце — Чемпіонат України з греко-римської боротьби м. Рівне (Колесник Денис, тренер Вепренцов Ю.Н.).

Вихованці станції юних техніків приймали активну участь у обласних масових заходах: всеукраїнська виставках-конкурсах науково-технічної творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!», з початкового технічного моделювання та інш.

Центр дитячої та юнацької творчості працював за такими напрямками: туристсько—краєзнавчий та спортивний, декоративно-прикладний, соціальний та художній.

Отже, незважаючи на всі труднощі, освіта міста пишається досягненнями дітей та педагогів і працює над вдосконаленням мережі і підвищенням професійної майстерності вчителів.

О.Барабаш, начальник Костянтинівського міського управління освіти.