Донбас мокрішає, та вперше приймає Мокрого

Під рясний дощ на Євромайдані у Донецьку ми випадково зустрілися зі значною постаттю українсько-польских відносин Володимиром Мокрим. Професор, доктор гуманітарний наук, керівник кафедри українознавства Краківського університету на наше питання — так підпише Янукович угоду чи ні (це було ще до Вільнюса) сказав просто: «Не поспішайте - поки сонце вийде - роса очі виїсть, ми в Польщі нормального життя довго чекали».

Вчений вперше приїхав на Донбас, щоб прийняти участь у черговій, 5-й міжнародній науково-теоретичній конференції по життю та творчості Василя Стуса. Але депутат Польського Сейму від «Солідарності» в 1989-1991 роках не зміг стояти осторонь та прийняв участь у акції за ЄС.

«Коли нас у «Солідарності» було всього 161 депутат, а комуністів - 299, то ми їх переконували, просвічували, і нам вдалося прийняти закони, завдяки яким ми «розкрутили» комунізм, а опісля почали визволятись усі народи Совєтської імперії, - говорить поляк. - Українці, так як і люди «Солідарності», – це люди діалогу. Давайте разом мирним способом продемонстрeємо свою волю жити у вільному, демократичному світі, що декларує більшість українських депутатів, Президент. Припинення євроінтеграційних стремлінь України означає повернення до недотриманого царськими владами Переяслава (1654) і відкинення європейських цінностей. Вже так маленько треба зробити, щоб протягнута Україні рука перших особистостей цивілізованого світу не зависла в повітрі на радість недругів, які не хочуть пізнати трагічної історії України та її відвічних прагнень. У разі непідписання угоди у Вільнюсі неприятелі матимуть достатньо часу, щоб пригнобити Україну, а Євросоюз матиме свої нелегкі проблеми».

Нажаль, те, що було так бажане професором-дисидентом, не відбулося. Але час не стоїть, і Володимир Мокрий зателефонував та сказав нам, що у 2014 році хоче обов’язково відвідати місця, пов’язані зі В.Стусом, та тими, про кого ми йому розповіли — О.Тихим, А.Горською, В.Гайворонським, Д.Шумуком, М.Шаповалом, В.Сосюрою, Х.Алчевськой, М.Леонтовичем, Г.Сковородою та іншими стовпами української культури, що мають відношення до нашого краю.

В.Березін.

Comments

Краків, 27 листопада 2013 р.

Президент Речі Посполитої Польща

Вельмишановний Пан

Броніслав Коморовський

 

Вельмишановний Пане Президенте!

З глибокого серця дякую за ту “колосальну частину серця” і “весь авторитет Президента” (“Газета Виборча”, 27.11.2013 р.) Речі Посполитої Польщі, який присвятив Пан для відзискання гідного місця України в сім’ї вповні вільних, демократичних і дай Боже усміхнених народів всієї, духовно неподільної Європи.

Її кордони визначає грецька філософія, римське право і права людини, з ґрунту християнська культура й виникаючі звідсіля європейські стандарти.

Прагнув цього найбільший моральний Авторитет ХХ століття – благословенний Іван Павло ІІ, коли усвідомлював значення тієї спадщини, роль “двох легенів Європи” у знаменному для України – Мілленійному 1988 році, в Європейському Парламенті, а опісля у 2001 році у Києві під час історичної прощі в Україні.

Сьогодні відбирається свідомій причин своїх нещасть Україні надію на перемогу добра над злом і правди над неправдою. Відбирається надію на відродження джерела найвищого Добра, яким є багатий в милосердя Бог і Його Благодать підтверджена у свойому Синові Ісусі Христі, Котрий у вилию 2013 року знов народиться в наших серцях, щоб землю з небом в одно злучити.

Свойого листа до Пана Президента пишу з борту літака з Мюнхену до Донецька, після прочитання інтерв’ю даного сьогодні 27 листопада “Газеті Виборчій”. Літаком поспішаю на міжнародну наукову конференцію з нагоди 75-ліття від дня народження Поета Василя Стуса, замученого в совєтських концтаборах на 47-му році життя у 1985 році вже під час “перестройки”. Василя Стуса не звільнено між іншим за те, що написав свойого відомого всім листа с приводу до розбитої танками Польського Війська “Солідарності”.

Завтра 28 листопада 2013 року триватиме конференція в Донецьку присвячена спадщині того знаменитого поета. Вірю, що ім’я Василя Стуса вже в невдовзі отримає Донецький Національний університет, а у місці Донецьку стане пам’ятник того великого сина тієї багатої землі, щирих і добрих людей важкої праці.

Щасти Боже на кожному кроці Пану Президенту і усій Президентській Родині та всій Україні

Многая літа, Во здравіє, во Спасеніє сотвори Господи многая і благая літа

проф. д-р габ. Володимир Мокрий

Висилаю Вам уміщені в інтернеті слідуючі матеріали, які свідчать, що і західні, і східні сусіди України, як поляки і всі народи Євросоюзу, так і росіяни нас зрозуміють.

1. Прочитайте будь ласка, відчитаний молоддю у Кракові під пам’ятником Адама Міцкевича під час виборів Президента України 2004 року розісланий у чотирьох мовах Відкритий лист до студентів Російської Федерації і студентів-росіян, що живуть в Україні та в інших державах: http://www.nestor.cracow.pl/Wydawnictwo/mokry_pomarancza/cz_74.htm#list_ua

Открытое письмо студентам Российской Федерации и студентам-россиянам, живущим в Украине и в других странах:

http://www.nestor.cracow.pl/Wydawnictwo/mokry_pomarancza/cz_74.htm#list_ru

2. Гляньте на український варіант книжки про євроінтеграцію працівника Європейського Парламенту Мацєя Ольхави “Зірки і Тризуб: Європейська інтеграція України”, Краків 2013, сс. 298 з Передмовою-рекомендацією В. Мокрого:

http://www.nestor.cracow.pl/data/uploads/files/product-file/1385/Olchawa_Zirky_i_Tryzub.pdf

3. Прочитайте хоч один розділ “Україна – як віха” виданої у Москві у 2010 р. книжки Лілії Шевцової “Одинокая держава. Почему Россия не стала Западом и почему России трудно с Западом”

а) http://www.nestor.cracow.pl/Wydawnictwo/szewcowa/szewcowa_ua.htm (український варіант)

б) http://carnegieendowment.org/files/shevzova_power.pdf (російський варіант)

4. Подивіться на зміст двох відкритих листів до Президента України про причини маргіналізації української мови як державної:

а) http://www.nestor.cracow.pl/wydarzenia/janukowych_lyst_ua.pdf (2012 р.)

б) http://www.nestor.cracow.pl/wydarzenia/2_lyst_janukowycz.pdf

5. Подивіться два фільми про Голодомор в Україні:

а) Фільм “Жнива розпуки”, знятий у 1985 році в Монтреалі: http://www.nestor.cracow.pl/wydarzenia/Znyva_rozpuky.avi

б) Фільм “Закляття безпам'ятства. Голодомор на Луганщині” Ірини Магрицької з Луганська:

http://www.youtube.com/watch?v=txafj6TnrZQ

6. Прочитайте книжку В. Мокрого “Духовні джерела помаранчевої революції 2004 року в Україні”, Краків 2006:

http://www.nestor.cracow.pl/Wydawnictwo/mokry_pomarancza/m_pomar_spis.htm

7. Прочитайте статтю В. Мокрого, “За біль біліша” Україна Василя Стуса, у книжці: Василь Стус, ...Іще один кавалок з України, Вибрав і переклав: Анджей Новак. Вступ: Володимир Мокрий, Краків 2011:

http://www.nestor.cracow.pl/data/uploads/files/product-file/670/02_stus_mokry_ua.pdf

8. Та статтю. Оксани Пахльовської “Проблема спадщини в українській культурі та форми його імперської експропріації” з книжки “Belarus, Lithuania, Poland, Ukraine. The Foundations of Historical and Cultural Traditions in East Central Europe”, Rome-Lublin 1994: http://www.nestor.cracow.pl/data/uploads/files/cms-page-file/21/pachlowska_ua.pdf

9. Прошу підтвердіть, що одержали мойого листа.

З добрим словом до Вашої хати та надією на спокій в душах кожного з Вас на нашій вже своїй землі

 

проф. д-р габ. Володимир Мокрий

керівник Кафедри Українознавства

Факультету Міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету

Краків, 18.12.2013 р.

Відозва краківського академічного середовища до міжнародної спільноти про припинення владами України репресій супроти студентських активістів Євромайданів у Києві і усіх містах особливо Східної і Південної України

Ми учасники трьох “Акцій підтримки євроінтеграції України у Кракові” звертаємось з гарячим закликом про припинення репресій, які стосує влада України супроти студентських активістів і громадських діячів Євромайданів у Києві та інших академічних осередків всієї, особливо Східної і Південної України.

Відомо нам, що репресії такі посилились особливо після підписання українсько-російських економічних договорів 17 грудня 2013 року в Москві.

Влада України дійшла висновку, що підписання президентами обох держав Віктором Януковичем і Владіміром Путіним з порушенням діючої Конституції тих договорів розв’язує назрілі від років проблеми України, як економічні, так і політично-суспільні й цивілізаційні. Як за часів з практикованого і ще до кінця не подоланого комунізму нинішня влада України з одного боку організовує проплачені за державні гроші мітинги підтримки своєї нечесної і безперспективної політики, З другого боку влада посилила переслідування студентських активістів за участь у Євромайданах, яких організовування вважає неоправданим і незаконним. Таким способом діюча влада протести студентів і парламентарної опозиції стосуючи подвійну моральність і вибіркові і політично вмотивовані судові вироки оцінює Євромайдани як незаконні суспільні заворушення.

Влада України хоче тим способом відвернути увагу суспільства і міжнародної спільноти від ніби нею не усвідомлюваних найважливіших причин протестуючої на Євромайданах молоді, опозиції та представників засадничої більшості українського суспільства. Влада не хоче бачити і чути, що безпосередньою причиною суспільних протестів українців на Євромайданах - як усвідомлюють їх активісти - є раптове припинення урядом Миколи Азарова, цебто виконавчою владою України, роками обіцюваної суспільству і підготовленої на різних площинах угоди про асоціацію України з Європейським Союзом. Загальнонаціональний, вже сьогодні, протест українського суспільства є тим більш оправданий і правильний, що рішення виконавчої влади про зупинення євроінтеграції України не є згідне з Конституцією України. Уряд М. Азарова як виконавча влада прийняв це рішення без обговорення його у Верховній Раді, яку навіть про намір уряду не поінформовано.

Світову спільноту дивує від кількох років те, що якже не справедливий, економічно невигідний договір про ціни газу у 2009 році підписували прем’єр-міністри України й Російської Федерації – Юлія Тимошенко і Владімір Путін. Натомість сьогодні аналогічні договори у Москві, без схвалення Верховної Ради і оцінки відповідних організацій і без відома суспільства були підписані не прем’єр-міністрами, а президентами обох держав – Віктором Януковичем і Владіміром Путіном.

Як це не дивно, що заложником триваючої від років газової війни між Україною і Російською Федерацією хіба не випадково (а про цього причини можуть лише додумуватись найбільш поінформовані) стала засуджена політично вмотивованими судами України на сім років ув’язнення бувша прем’єр-міністр Юлія Володимирівна Тимошенко. Справу ту важко зрозуміти ще і тому, що вона згідно з очікуванням частини держав Євросоюзу підписала з тодішнім прем’єр-міністром В. Путіном невигідну для України, але корисну для Російської Федерації угоду про економічно неоправдану ціну 406 американських доларів за кубічний метр газу. Як бачимо лише після елімінування політичних аргументів з економіки, а особливо під час визначання ціни на газ стане можливою поглиблена і всеохоплююча зона вільної торгівлі (ЗВТ), яка є інтегральною частиною угоди про членство України в Євросоюзі і гарантує покращення торгівельного обміну підвищення суспільного добробуту.

Маємо глибоку надію, що для зрозуміння причини конфлікту між українською владою і суспільством міжнародна спільнота піде за думкою нового міністра закордонних відносин Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра, який коротко і влучно коментуючи останній українсько-російський договір підписаний в Москві, назвав так само скандальним, як скандальним було побиття мирно демонструючих свій європейський вибір студентів Євромайданів. На його думку українсько-російський договір підписаний в Москві не зупинить євроінтеграційних прагнень українського народу, на що сподівається також канцлер Німеччини Ангеля Меркаль, прем’єр-міністр Великобританії Давід Кемерон, міністр закордонних відносин Швеції Карл Більдт, а на що особливо сподіваються представники найвищих влад Польщі, які від багатьох років витривало і послідовно підтримують євроінтеграційні стремління українського народу.

Хочемо наголосити, що державні лідери Євросоюзу та представники найвищих влад Європейського Парламенту, з якими неодноразово вели офіційні державні переговори найвищі представники української держави, котрі завжди обіцяли виповнення усіх умов, необхідних для підписання угоди про асоціацію України з Євросоюзом 28 листопада 2013 р. у Вільнюсі.

Після таких зустрічей і взаємних відвідин представники усіх держав ЄС і Європейського Парламенту, які сьогодні відвідують Україну ніяким способом не втручаються у внутрішні проблеми українського народу, як оцінюють це найвищі представники влад Російської Федерації. Європейські політики лише хочуть збагнути причини раптової резигнації влад України з підписання, роками узгіднюваної і підготовленої лише до підписання угоди про асоціацію України з Євросоюзом. Причини непідписання євроінтеграційної угоди є для західних політиків є тим більш незрозумілими, що прийняття такої євроінтеграційної угоди очікує і прагне черговий раз ошукана значуща більшість українського суспільства. Народ України ніяк не хоче погодитись на відступ від європейського майбутнього і тому у мирний спосіб демонструє вибір свойого майбутнього на Євромайданах всієї України і у всьому демократичному світі.

Знаючи до як важкої ситуації влада України довела український народ глибоко віримо, що міжнародна спільнота розділяє наші турботи і дбайливість про мирне подолання кризи в Україні дорогою діалогу між представниками діючої влади і суспільства. Наші піклування до влад України і міжнародної спільноти про започаткування конструктивного діалогу з протестуючими на Майданах студентами, представниками суспільства підсилюють переживання і досвід наших батьків, які пережили драму воєнного стану в Польщі у 1981 році, введеного генералом Войцехом Ярузельським. Як знаємо рішення генерала Ярузельського в деяких середовищах польських еліт і до сьогодні пояснюється як вибір “меншого зла”. Тим більшим злом могло бути – як пояснюється – використання совєтських танків для придушення польської 10-мільйонної “Солідарності”.

Натомість ціллю мирних демонстрацій на Майданах України, як переконались побувавши на них у Києві наші товариші з Ягеллонського університету у Кракові є перемагання зла добром, правдою неправди, якою послуговуються представники нинішньої влади. Невислухана тією владою молодь та опозиція протестують тому, що не отримали відповіді на головну причину – припинення євроінтеграційного вибору України.

Молодь і суспільство України питає, чому відібрано їм останню надію на гідне і краще життя їх дітей і онуків? Тому, ми як організатори та учасники Євромайдану у Києві почуваємось до обов’язку за їх дозволом і від імені їх невислуханих владами очікувань звертаємось з закликом до влад України і міжнародної спільноти про припинення репресій супроти активістів Євромайданів, вислухання їх і виповнення належних їм прагнень.

Для нас, авторів цієї відозви, вивчаючих історію і актуальне життя сучасної України, як майбутніх аналітиків та експертів суспільного, культурного і політичного життя України, подібно як і для української молоді зібраної на Євромайданах, абсолютно незрозумілими є наступні проблеми і питання.

1) Нам годі збагнути у якій політичній системі є вирішувані політичні питання в Україні, особливо ті найважливіші, що торкаються історично важливих рішень про оцінку минулого і вибір майбутнього життя дальших поколінь? Чи є це президентсько-парламентарна, чи президентська політична система і хто вирішує найважливіші проблеми громадян, їх права і обов’язки та проблеми зв’язані з захистом національних інтересів України, її незалежності, мирного способу життя і безпеки?

2) На якій основі представник виконавчої влади прем’єр-міністр Микола Азаров і його уряд без обговорення і акцептації Верховної Ради могли призупинити євроінтеграціний процес України з Євросоюзом на передодні підписання угоди у Вільнюсі?

Як можна оправдати факт що невигідний для України газовий договір підписали тодішній прем’єр-міністр Російської Федерації Владімір Путін, а з української сторони ув’язнена до сьогодні бувша прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко? Як пояснити те, що сьогодні аналогічні договори підписують у Москві президент Російської Федерації Владімір Путін і президент України Віктор Янукович знову без обговорення у Верховній Раді?

Академічне середовище Кракова, яке пильно стежить за розвитком подій у сусідній Україні усіх тих рішень ніяк не може збагнути як з політичної, так і економічної чи юридичної площини.

Інформуємо при тій нагоді, що делегація студентів української філології та українознавства Факультету Міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету, яка 12-15 грудня 2013 р. відвідала Євромайдан у Києві мала можливість особисто переконатись про волю, сподівання і стремління українських студентів. Краківські учасники майдану у Києві переконались, що зусилля наших українських ровесників і приятелів, продиктовані чистими намірами та випливають з переконання про можливість мирного і згідного з законом захисту їх прав і сподівань.

Тому маючи ті інформації від наших київських друзів прагнемо наголосити, що абсолютно неприпустиме є застосування репресій і фізичних ображень проти наших мирно налаштованих українських товаришів і приятелів (про факти застосування проти них репресій можна перевірити і верифікувати між іншим маючи контакти з організацією jevromajdan sos: https://www.facebook.com/EvromaidanSOS?fref=ts).

Усі представлені аргументи дозволяють нам звернутись до міжнародної спільноти з гарячим проханням про захист не почутих владою України, але переслідуваних учасників Євромайданів. Просимо тоді про допомогу про сповнення їх надій на європейське майбутнє України. Початок діалогу українських влад з суспільство є настільки пильне і вимагає необхідної швидкої допомоги міжнародної спільноти з тих приводів, що в останньому часі влада України прийняла низку не згідних з законом рішень, а також з тих приводів, що такого діалогу не в змозі почати уряд Миколи Азарова, який брав участь у фальсифікованих президентських виборах 2004 року, а проти якого не було навіть почате слідство, як це прийнято в таких ситуаціях у кожній демократичній державі. Діючий прем’єр Азаров не вкриває свого упередження до “помаранчевих”, які захопили владу не дорогою президентських виборів, які як вважає Партія Регіонів, переміг у другому турі Віктор Янукович. Тоді однак, будучи терпеливим, Янукович віддав свою перемогу під тиском творців помаранчевої революції.

Маємо надію, що з допомогою міжнародної спільноти в Україні неправду переможе правду, яка є необхідна під час вповні прозорих і чесних виборів в Україні усіх ланок влади. Такі вибори дозволять створити автентичні влади України, які розуміють причини відвічних нещасть українців, прагнення їх батьків і прадідів. Тому гаряче просимо про оборону і підтримку наших товаришів і приятелів в Україні.

Організатори трьох “Акцій підтримки євроінтеграції України у Кракові”

Східне коло студентів Ягеллонського університету

Гражина А. Маліновська

e-mail: [email protected]

Наукове коло студентів українознавства Ягеллонського університету “Вернигора”

Яцек Войцєховський

e-mail: [email protected]

Наукове коло україністів Ягеллонського університету

Клаудія Рачек

e-mail: [email protected]

Кафедра українознавства Факультету Міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету

Володимир Мокрий

e-mail: [email protected]

Katedra Ukrainoznawstwa WSMiP UJ

ul. Piłsudskiego 13

31-109 Kraków

Polska – Польща

З польської переклав Пьотр Левицький

Ми краківські учасники Євромайданів у Києві і Донецьку від щирого серця вітаємо Вас дорогі нам українці – незламні, повні надії і віри у духовну перемогу того добра над злом, тієї любові над ненавистю і бажанням помсти та повної перемоги тієї правди над неправдою і кривдою невинно побитих студентів, журналіст та окрадених простих, працьовитих, чесних людей, якої відвічним джерелом є багатий в милосердя і справедливий суддя Господь Бог.

Нехай кожного з Вас, кожну Вашу родину і увесь спрагнений справедливості і гідного життя український народ наповняє милосердна любов Бога зіслана в особі Свойого Сина – Ісуса Христа, якого перед 1025 роками український народ вибрав як “Дорогу, Правду і Життя” (пор. Ів. 14, 6).

Нехай як протягом століть з сьогоднішніх українських євромайданів у всій Україні й у світі несеться до Всемогутнього Бога Отця, Його милосердного Сина – нашого Спасителя та до Його Матері – Пресвятої Богородиці і всіх святих, сповнена надією на гідне життя похвальна і благальна молитва про здійснення всіх Ваших мрій.

За вільне, мирне життя і радість з Новонародженого Ісуса Христа змагались усі покоління українського народу, починаючи від св. Володимира, митрополита Іларіона, Григорія Сковороди, Тараса Шевченка, Василя Стуса. Ті велетні духа присвятили свої таланти збереженню в Україні універсальних, християнських цінностей, а то і віддали своє життя за гідне і справедливе майбутнє своєї батьківщини, перестерігаючи свій народ перед “лукавими” суддями, що у слідуючих словах висловив замучений на 47 році життя в совєтських концтаборах Василь Стус після його несправедливого засудження:

Як добре те, що смерти не боюся

і не питаю, чи тяжкий мій хрест,

що вам, лукаві судді, не клонюся

в передчутті недовідомих верст.

Що жив-любив і не набрався скверни,

зненависти, прокльону, каяття.

Віримо, що завдяки Вашій перемозі дорогі учасники, симпатики і добродійники, а особливо захисники правди – журналісти, переможе правда як на землі Василя Стуса – Донецькій землі добрих людей важкої шахтарської праці, так і у всій справді незалежній, соборній Україні, де відродяться універсальні європейські цінності, завдяки яким українці співаючи З нами Бог, сядуть до Святої Вечері вже як господарі своєї Богом дарованої землі радіючи, що в кожному серці, кожного року заново народжується найбільша запорука їх мирного життя Божий Син.

Ми впевнені, що як сказала одна з учасниць Майдану, переможе любов, бо кожна людина має свою матір, а матір це любов, як доказала Матір Бога на землі.

Організатори трьох “Акцій підтримки євроінтеграції України у Кракові”

Східне коло студентів Ягеллонського університету

Гражина А. Маліновська

Наукове коло студентів українознавства Ягеллонського університету “Вернигора”

Яцек Войцєховський

Наукове коло україністів Ягеллонського університету

Клаудія Рачек

Кафедра українознавства Факультету Міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету

Володимир Мокрий

Краків, 3.01.2014 р.