Кого звільнено від сплати судового збору?

Нові й сучасні реалії судочинства нерозривно пов’язані із необхідністю оплати судового збору. Це стосується кожного, хто вирішив звернутися до суду. Якою нормою Закону врегульовано ці питання? Чи можливо не платити судовий збір? Про це та інше поміркуємо докладніше.

Статтею першою профільного Закону «Про судовий збір» визначено поняття судового збору. Це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Кого стосуються ці витрати, тобто хто є платниками судового збору? Відповідно до ст.2 Закону платники судового збору — це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

За що нараховуються ці витрати? У ст.3 Закону визначені об’єкти справляння судового збору. Так, судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України. Ще судовий збір справляється за видачу судами документів та у разі ухвалення судового рішення, передбаченого цим Законом.

За що не треба платити судовий збір?

Важливо й те, що законодавством передбачені випадки, коли цей збір не доведеться платити.

Так, відповідно до ч.2 ст.3 Закону судовий збір не справляється за подання: заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом; заяви про скасування судового наказу; заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення; заяви про поворот виконання судового рішення; заяви про винесення додаткового судового рішення.

Також не доведеться платити судовий збір за подання: заяви про розірвання шлюбу з особою, визнаною в установленому законом порядку безвісно відсутньою; заяви про встановлення факту каліцтва, якщо це необхідно для призначення пенсії або одержання допомоги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням; заяви про встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; заяви про надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; заяви про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.

Окремо варто звернути увагу й на інші випадки, коли не справляється судовий збір. Наприклад, за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.

Ще бувають справи, які стосуються прав малолітніх чи неповнолітніх. Тоді на підставі п.14 ч.2 ст.3 Закону судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб у разі, якщо представництво їх інтересів у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, здійснюють Міністерство юстиції України, суб’єкти надання безоплатної вторинної правової допомоги та/або органи опіки та піклування або служби у справах дітей. Важливо знати й те, що на підставі п.16 ч.2 ст.3 Закону не доведеться платити судовий збір під час подачі до суду заяви про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення воєнних дій або антитерористичних операцій.

Судовий збір:«ціна питання»?

Іноді деякі громадяни відмовляються від «послуг судів», коли уважно порахують «ціну питання». Втім, не буду нікому нав’язувати якісь висновки. Кожен, хто має інтернет, або просто калькулятор, зможе перевірити це самостійно.

Розміри ставок судового збору докладно описані у ст.4 Закону. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, — у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Розміри судового збору залежать від відсотка ціни позову та розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Скажімо, за подання до суду фізичною особою або фізичною особою-підприємцем позовної заяви майнового характеру доведеться сплатити 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. (Станом на сьогодні статтею 7-ю Закону «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у поточному році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року 1600 гривень.)

Пільги щодо сплати судового збору

Повний перелік цих пільг складається із 20 пунктів першої частини статті 5-ї Закону. Звернімо увагу на деякі з них.

Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у таких справах: про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі; про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи; про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення; щодо спорів, пов’язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов’язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні». Також звільнено від сплати судового збору осіб, які страждають на психічні розлади, та їх представників у справах щодо спорів, пов’язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги.

Є й інші пільгові категорії, які не повинні платити судовий збір: позивачі — у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення; громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб; інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів; позивачі — громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; виборці — у справах про уточнення списку виборців; військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, — у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків; учасники бойових дій, Герої України — у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав; позивачі — у справах та порядку, визначеному статтею 12 Закону «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»; фізичні особи (крім суб’єктів підприємницької діяльності), які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов’язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, — після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; позивачі — за подання позовів щодо спорів, пов’язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк та до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, а також особи, взяті під варту, — у справах, пов’язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 Кримінального процесуального кодексу України, у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору.

«Ви не сплатили судовий збір?…» (Короткі практичні поради)

На практиці буває й так, що окремі помічники суддів іноді не уважно читають Закони… Тому особисто можу порадити усім, хто звертатиметься до суду, безпосередньо після зазначення даних про позивача, відповідача тощо одразу прописати свою категорію й зазначити про звільнення від сплати судового збору.

У моїй практиці, до речі, був такий випадок. Подали заяву про скасування судового наказу. Цікавлюся по телефону, на яку дату й час призначено розгляд справи. У відповідь чую, як молодий голос дівчини відповідає щось дивне. «Ви не сплатили судовий збір…»

Одразу відповів їй, що на підставі п.2 ч. 2 ст.3 Закону судовий збір не справляється за подання заяви про скасування судового наказу. До речі, про це було зазначено на титульному листі вже поданої до суду заяви.

Тоді працівниця суду одразу почала виправдовуватися… А через деякий час вже по телефону усно повідомила потрібну інформацію про дату й час розгляду заяви про скасування судового наказу.

Леонид Гапеев, юрист