Навіщо ризикувати життям заради хвилин «драйву»?!

Літня пора відпусток та шкільних канікул стає небезпечною спокусою для багатьох дітей та дорослих. Хочеться покататися на різних атракціонах, аби відчути «драйву»? Проте, варто попередити охочих: головна турбота про безпеку залежатиме від вас самих.

Багато з нас їдуть подорожувати до інших міст та населених пунктів. Звичайно, під час такого настрою відпочинку людина не особливо замислюється про можливі ризики, особливо не в рідному місті…

За статистикою 40% атракціонів в Україні ще радянських часів, стільки ж – іноземного виробництва, решта – українські. 60% атракціонів, віднесених до обладнання підвищеної небезпеки, вже відпрацювали дозволений термін.

У великих обласних містах, наприклад у Львові та містах області було виявлено чимало порушень з боку власників атракціонів, навіть зупиняли їх діяльність контролюючі органи. А в Харкові цього літа надувні батути розміщували в одному із густонаселених «спальних» районів біля дитячого садку, провокуючи дітей відчути гострих відчуттів. У такий спосіб нав’язують ці послуги, що є порушенням прав споживачів. За інформацією інспекторів, був випадок, коли хлопчик вибив собі зуби, з’їхавши з гірки. Головне управління Держпраці області приймає скарги від батьків у подібних ситуаціях. Але здійснення перевірки відбувається не за один день чи тиждень. Потрібно ще й погодити це питання у Києві. Нині і прокуратура вже не має повноважень загального нагляду в цьому питанні.

Також налаштовує до роздумів батьків (киян та гостей столиці) Департамент освіти і науки Київської облдержадміністрації. На їхньому офіційному сайті розміщено інформацію та практичні поради під назвою «Дитячі атракціони: дотримуємось правил безпеки». Скажімо, пропонується подбати про зручний та простий одяг і взуття, щоб дитині було фізично комфортно. Щоб зайві елементи (ремні, красиві зачіски) не заважали кататися на каруселі.

Куди звертатися?

У випадку, якщо травмувалися на атракціоні чи помітили порушення у роботі, викликайте поліцію. У разі отримання травми ви можете отримати певні компенсації, якщо все буде оформлено належним чином. Треба засвідчити цей випадок, подбати про те, щоб у вас були свідки, і в будь-якому разі звернутися до органів місцевої влади для оформлення акту розслідування. Також необхідно буде звернутися до Головного управління Держпраці області, де сталася надзвичайна подія.

Отож, варто казати правду. Перебуваючи на екскурсії не у місті свого постійного проживання, при настанні випадків травмування знадобиться час для вжиття заходів реагування. Тому охочим «драйву» можна порадити зайвий раз подумати, навіщо ризикувати здоров’ям та життям? Варто й заздалегідь дізнатися контакти правозахисних організацій, центрів безоплатної правової допомоги, щоб оперативно діяти в екстреній ситуації й отримати необхідну консультацію.

Для експлуатації стаціонарних, пересувних та мобільних атракціонів підвищеної небезпеки відповідно до «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабміну від 26.10.2011 р. №1107 потрібно отримати дозвіл Держпраці.

Перш ніж спробувати «гострих» вражень, варто поцікавитися, чи є у надавачів послуг дозвільні документи. Уважно почитайте правила експлуатації (користування) атракціоном. Це є ваше право споживача на достовірну інформацію. Тоді зможете поміркувати, чи підходить це вам та дитині, або знайдете щось інше. Якщо на атракціоні передбачений інструктор, запитайте, чи має він спеціальну освіту. Зазвичай, у великих обласних містах працівники атракціонів «прикидаються дурнями» й на усі питання відповідають, що документи у хазяїна…

У парку все гуде, немов на стадіоні. Знову шумлять атракціони…

Іноді складається таке враження, що заради грошей представники «індустрії розваг» готові на усе. Хоча здоров’я і життя нас із вами коштує набагато більше. Тепер нерідко стає проблемою знайти тихе й затишне місце у парку. Бо жителям міст хочеться іноді побути наодинці. Але цивілізація залишає скрізь свій слід…

Різні міста України у рішеннях місцевих рад запроваджують свої Правила благоустрою на підставі Закону «Про благоустрій населених пунктів». Але, якщо уважно почитати ст.10, ст.17 цього Закону, то можна знайти певні порушення прав жителів будь-якого міста.

Адже порушуються естетичний вигляд парків і скверів, наше право на тишу і не тільки. Але владу треба привчати щось змінювати лише активними діями. Наприклад, громадським організаціям, їх активістам та небайдужим громадянам можна направити до облдержадміністрації та міської ради запити на публічну інформацію із конкретними запитаннями, а також свої пропозиції щодо покращення благоустрою населеного пункту, заборон встановлення атракціонів у певних місцях масового відпочинку. Тоді можна навіть ініціювати питання про корупцію (лобіювання бізнес-інтересів, невжиття заходів, приховування інформації тощо) стосовно окремих чиновників перед Національним антикорупційним бюро… Якщо не поодинокі, а колективні (масові) звернення спонукатимуть владу діяти, то ситуація може змінитися на краще.