Права та ризики в умовах надзвичайної ситуації

Маємо нову хронологію правових подій. Президент України підписав Закон від 17 березня 2020 року № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)». Цей Закон 17 березня офіційно оприлюднений у «Голосі України» № 51, з того ж дня набув чинності. А Уряд оголосив режим надзвичайної ситуації в державі та продовження карантину до 24 квітня. На території міста Костянтинівки відповідним розпорядженням запроваджено певні обмеження. Почнімо із новин життя малої Батьківщини.

Тимчасові обмеження у Костянтинівці

Розпорядженням № 2 уповноваженого керівника з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації від 25.03.2020 (розміщене на офіційному сайті міськради http://konstrada.gov.ua/images/image/2020/03/pdf501.pdf) на території міста Костянтинівки введено тимчасові обмеження. Одразу зауважимо, що це не режим введення надзвичайного стану, а режим надзвичайної ситуації. Цей варіант для усіх є кращим, порівняно із надзвичайним станом, адже конституційні права людини і громадянина не обмежуються, додаткових повноважень для поліції та військових не передбачено.

Втім, тимчасові обмеження та заборони є. Призупинено діяльність суб'єктів господарювання усіх форм власності у сфері торгівлі непродовольчими товарами та побутового обслуговування населення (перукарні, салони краси, приватні медичні заклади/установи, які надають медичні та косметологічні послуги, ювелірні майстерні, майстерні взуття, ательє тощо), торгівельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, кінотеатрів, спортивних закладів усіх форм власності. Ці обмеження не торкнулися адресної доставки; суб'єктів, що здійснюють торгівлю продуктами харчування, засобами гігієни, засобами зв'язку, продуктами харчування для тварин та виробами медичного призначення. Підприємствам сфери торгівлі, яким дозволена робота під час карантину, слід обмежити доступ покупців/відвідувачів у торгівельні/операційні зали: одночасно 1 особа на 10 квадратних метрів. Заборонено надання планової стоматологічної допомоги у всіх стоматолопчних закладах, дозволено надання невідкладної медичної допомоги. Заборонено відвідування спортивних дитячих майданчиків та майданчиків на прибудинкових територіях.

Нововведення торкнулися водопостачання, водовідведення і громадського транспорту. Костянтинівське районне управління Держпродспоживслужби у Донецькій області буде здійснювати контроль за якістю водопостачання і водовідведення у місті. Регулярні, регулярні спеціальні та нерегулярні перевезення автомобільним транспортом дозволено здійснювати з урахуванням обмежень кількості пасажирів в одному транспортному засобі — до 10 осіб в автобусі, із використанням засобів індивідуального захисту.

Не тільки структурним підрозділам міськради, але усім роботодавцям на території міста доручено призупинити прийом громадян, забезпечити можливості працівникам працювати дистанційно із застосуванням електронних комунікаційних технологій. Запроваджено профілактичне спостереження за особами із числа персоналу, які відвідували країни інфекційного ризику. Рекомендовано керівникам релігійних організацій призупинити на час карантину проведення служб у храмах, молитовних будинках та розглянути можливість проведення служб в он-лайн режимі. А ще передбачено у місті створити мобільні робочі групи у складі працівників поліції, прокуратури, ДПС, структурних підрозділів міськради для моніторингу виконання рішення комісії. Мобільним трупам при проведенні рейдів особливу увагу слід звертати на дотримання санітарних норм на підприємствах сфери торгівлі, яким дозволено роботу під час карантину. (Телефони гарячої лінії з питань інформування громадян стосовно запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19 у місті: 1505 та 095-0361619). Відповідно до Протоколу № 2 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій скасовано до особливого розпорядження проведення прийомів громадян і роботу громадських приймалень. Тепер надавати кореспонденцію до міськради (звернення, запити на публічну інформацію тощо) можна через поштову скриньку на першому поверсі приміщення міської ради, поштовим відправленням на адресу: вул. Олекси Тихого, 260, або засобами електронного зв'язку на електронну адресу: [email protected], тел. 06 (272) 4-03-23.

Уряд запровадив режим надзвичайної ситуації

Постанову КМУ від 25 березня 2020 р. № 239 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» оприлюдено на сайті https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-deyakih-aktiv-kabinetu-ministriv-ukrayini-239250320. Йдеться про продовження вже запроваджених обмежувальних заходів в Україні до 24 квітня.

Заборони і обмеження, які запроваджено на рівні міста Костянтинівки з боку місцевої влади, діють на основі загальнодержавних урядових постанов і розпоряджень. Минулого разу ми розповідали про це докладно, тому зробимо акценти на основних нововведеннях. Головне — це продовження в Україні карантину до 24 квітня. Діти і підлітки продовжують бути із батьками вдома. Школи і дитячі садки на карантині, але варто постійно моніторити (за допомогою мобільного спілкування із іншими батьками і класним керівником, відвідування сайту школи тощо) інформацію про домашні завдання дистанційно. Також стежте за теленовинами, бо керівництво Міносвіти має показати відкриті уроки та завдання для старшокласників, це є дистанційною формою освіти.

Якої діяльності обмеження не торкнулися? Відповідно до урядової постанови № 239 дозволено (серед іншого): перевезення легковими автомобілями; перевезення службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ у межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, погодженими з органами Нацполіції. Ще дозволено в одному міському електричному (трамвай, тролейбус) та автомобільному транспортному засобі, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах, кількості пасажирів, яка одночасно не перевищує половини кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу та визначених у реєстраційних документах, за умови перевезення людей у засобах індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.

Закон протидії коронавірусу…

На перший погляд, цей нормативний документ обсягом 7 сторінок тексту в форматі word (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/530-20) не такий вже і страшний, як сама коронавірусна хвороба, досить неоднозначна і до кінця не досліджена проблема з соціально-медичної точки зору?

Хоча з погляду юридичного і цілком практичного для кожної людини і громадянина є цілком реальні як позитивні, так і соціально ризиковані речі. Узаконено для роботодавців можливість надання відпустки без збереження заробітної плати на період карантину. Замість масових звільнень працівників в Україні (як повідомляють різні ЗМІ) більш логічно і юридично коректно (якщо дійсно немає іншого виходу із ситуації) замість звільнення оформити на період карантину відпустку без збереження зарплатні. У разі встановлення Кабміном карантину термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін 15 календарних днів на рік.

Ця норма ст.84 КЗпП України (в новій ред.) має захистити усіх працівників, кого намагаються масово звільняти у сфері малого бізнесу. (Урядова гаряча лінія, Офіс Президента, Держпраці України, ГУ Держпраці в Донецькій області, міськрада — ті інстанції, які мають вирішувати і цю проблему.)

Радикальним нововведенням є Кодекс України про адміністративні правопорушення, який доповнено статтею 44-3 такого змісту: «Порушення правил щодо карантину людей». Процитую. «Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, — тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 34 000 грн.) і на посадових осіб — від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». (Особливо це стосується самовільного залишення місця обсервації (карантину) особою, яка може бути інфікована коронавірусною хворобою). А ще статтю 325 Кримінального кодексу України викладено в новій редакції. Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, — карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Корисною для підприємців є оновлена редакція ч.2 ст. 14-1 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні». Перелік форс-мажорних обставин (тобто обставин непереборної сили), якими є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), доповнено введенням в Україні карандтину. А для держслужбовців, посадових осіб місцевого самоврядування дозволено подати декларацію про доходи за минулий рік до 1 червня, замість традиційної дати до 1 квітня.

Певне тимчасове полегшення стосується і тих громадян, які через вкрай низький рівень доходів не можуть вчасно сплачувати за житлово-комунальні послуги. На період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни (серед іншого) забороняється: здійснення контролю за проведенням соцвиплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування; нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги. Також заборонено припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі; примусове виселення із житла та примусове стягнення житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), що належить людині на праві приватної власності, під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги. А ще Законом не дозволено примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.

Леонід Гапєєв, юрист