Субсидії: що варто знати?

Останнім часом в «Положенні про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженому постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 (далі—Положення) відбулися певні зміни. Умови надання субсидій стали жорсткіші. Хоча є й деякі покращення. Отож, розглянемо основні з них по порядку.

За загальним правилом, відповідно до п.4 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

На що слід звернути увагу? (Поради практичні)

З травня 2017 року на підставі Постанови КМУ № 300 наявна заборгованість із оплати житлово-комунальних послуг понад 2 місяці стане наслідком припинення надання заявнику субсидії. Ця обставина (діюча правова норма) стала причиною для сумнівів багатьох потенційних одержувачів субсидії. Це стосується тих, хто вирішив вперше спробувати свої шанси отримати субсидію вже після травня 2017-го.

Пропонується звернути увагу на важливі нововведення 2017-го у призначенні субсидій. Так, субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі — орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Тут важливим практичним нюансом є належним чином оформлений договір найму (оренди) житла, де чітко визначено обов’язок орендаря вносити орендодавцю щомісячну оплату за спожиті житлово-комунальні послуги.

Тоді комісія, враховуючи індивідуальні обставини конкретного заявника може йому призначити субсидію.

Наступні нововведення запроваджено Постановою КМУ від 18.08.2017 р. № 609 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Субсидія не може призначатися одночасно двічи, тобто за місцем реєстрації особи та місцем її фактичного проживання.

У разі смерті особи, якій було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, надання субсидії не припиняється до закінчення строку її призначення за умови, що у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані інші особи, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

У разі смерті особи, якій було призначено субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, така субсидія виплачується одній з осіб, з урахуванням яких було призначено субсидію, за заявою такої особи.

У разі коли в житлових приміщеннях (будинках) зареєстровані неповнолітні діти, які залишилися без батьківської опіки (піклування), або недієздатні особи працездатного віку, над якими встановлено опіку, субсидія призначається за заявою опікуна (піклувальника) і розраховується виходячи з розміру пенсії у зв’язку з втратою годувальника та інших видів пенсії і соціальних виплат, які отримує опікун (піклувальник) на підопічних дітей та недієздатних осіб. Розміри пенсії у зв’язку з втратою годувальника та інших видів пенсії і соціальних виплат, які отримує опікун (піклувальник) на підопічних дітей і недієздатних осіб, не враховуються до сукупного доходу опікуна (піклувальника) у разі його звернення за призначенням субсидії за місцем реєстрації.

Змінено державні соціальні стандарти

Постановою КМУ від 18 серпня 2017 р. № 609 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» у  підпункті 5 пункту 3 постанови КМУ від 6 серпня 2014 р. № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування”: 1) в абзаці другому цифри “4,4” замінено на “3,3”; 2) в абзаці третьому цифри “7,1” замінено на “5,4”; 3) в абзаці четвертому цифри “14” замінено на “10,5”. Що це означає практично? По суті норми споживання суттєво зменшено.

У додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 р. № 203 “Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників”  встановлено норми споживання газу.

За наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання надається 3,3 куб. метра на одну особу на місяць (замість раніше діючих 4,4); за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача тепер надається 5,4 куб. метра на одну особу на місяць (замість раніше діючих 7,1); за наявності газової плити та газового водонагрівача — нині діє норма 10,5 куб. метрів на одну особу на місяць (замість 14).

Деякі позитивні нововведення

«Розрахунок субсидії на опалювальний сезон у жовтні здійснюється на підставі доходів за перший - другий квартали поточного року». Це може бути корисним для тих, хто втратив роботу або має менший розмір доходу, порівняно із попереднім роком.

А наступна норма варта уваги пенсіонерів із невеликим розміром пенсії.

«У разі коли на час звернення за призначенням субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг особа є непрацюючим пенсіонером, який декларує відсутність в останньому місяці періоду, за який враховуються доходи, інших доходів, крім пенсії, до її середньомісячного сукупного доходу враховується розмір пенсії за такий місяць.»

«У разі смерті особи, якій було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення, частина невикористаної суми субсидії виплачується одній із осіб, з урахуванням яких було призначено субсидію, за заявою такої особи.»

Про єдиний держреєстр отримувачів житлових субсидій

Ще одне нововведення, вже 2018-го. Воно запроваджено Постановою КМУ від 19 липня 2017 р. № 604 «Питання створення єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій». Стосується усіх без винятку отримувачів субсидій.

Тепер пункт 3 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” доповнено абзацем такого змісту: “Інформація про призначені субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.” Ця норма діє з 1 січня 2018 року.

Леонид Гапеев, юрист.