ЗРАЗКОВА СПРАВА: ПЕРЕВІРКИ ВПО СКАСОВАНО

Опубликовано moderator - пт, 11/01/2019 - 12:30

Зразкова судова справа з’явилася у Верховному Суді України за поданням судді Донецького окружного адміністративного суду Загацької Т. В. Передувала цьому наполеглива клопітка робота правозахисної громадянської спільноти. Настав час дізнатися правду, що саме в урядових постановах визнано судами незаконним.

3 травня 2018 року Верховний Суд у зразковій справі № 805/402/18 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73869341) чітко вказав на неправомірність застосування норм постанови КМУ № 365 для припинення пенсій. Рішення Верховного Суду відтепер буде враховуватися усіма іншими судами при розгляді типових (подібних) справ. Також 4 липня 2018 року набула чинності Постанова Київського апеляційного адміністративного суду у справі № 826/12123/16. Нею скасовано окремі положення урядових постанов № 365 і № 637, що стосуються перевірок фактичного проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб для можливості отримання ними соціальних виплат. Тепер, після набрання чинності цих судових рішень перед Кабміном постає необхідність розробки нового порядку призначення та контролю за соцвиплатами ВПО. У зверненні 8 громадських організацій до нинішнього Уряду, серед них ГО «Центр інформації про права людини», «ДонбасСОС», «КримСОС», «Восток-SOS» та інші (http://www.donbasssos.org/wp-content/uploads/2018/08/zvernennja-do-hrojsmana1.jpg) акцентується увага на необхідності інтеграції ВПО та забезпечення реалізації їхніх прав без дискримінації, на позитивній судовій практиці розгляду позовів щодо дій та рішень управлінь ПФУ. Особливо йдеться про необхідність з боку Уряду врахувати наступні принципи при розробці нової процедури.

Що слід змінити в процедурі здійснення соцвиплат ВПО?

Звернімо увагу на 5 основних вимог, з якими громадські організації звернулися до очільника Уряду. Отримання пенсії не повинно залежати від наявності чи відсутності довідки про взяття на облік ВПО. Інакше це буде суперечити Конституції України та пенсійному законодавству, а дії посадових осіб управлінь ПФУ будуть успішно оскаржені з боку ВПО в судах.

Перевірки місця проживання ВПО мають бути скасовані. Пропонується обмежитися лише ідентифікацією особи 1 раз на рік у банківській установі. З цього приводу пропонується не обмежувати людей лише «Ощадбанком», а надати можливість кожному із ВПО вільного вибору банківської установи для відкриття рахунку, отримання пенсій і соцвиплат.

Відмова від реєстрації як ВПО не повинна тягнути за собою скасування пенсії чи соцвиплат, які безпосередньо не пов’язані із внутрішнім переміщенням. Також відновлені пенсії і соцвиплати мають призначатися одразу після звернення ВПО, а заборгованість виплачено у загальному порядку.

МІНСОЦПОЛІТИКИ поінформувало місцевих посадовців

На практиці у вітчизняній бюрократичній системі не так легко і просто виконуються судові рішення та закони. Чому таке відбувається? Бо є так звана практика правозастосування. Тому місцевим чиновникам потрібні чіткі й конкретні вказівки та інструкції «згори». Саме таку інформацію Мінсоцполітики щодо одержувачів пенсій надано до Пенсійного фонду України, а щодо одержувачів інших соціальних виплат — для структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій щодо виконання судового рішення. (розміщено 24.07.2018 на сайті Мінсоцполітики https://www.msp.gov.ua/news/15636.html). Про це варто знати нашим громадянам. З метою забезпечення виконання судового рішення, відповідно до вимог чинного законодавства Мінсоцполітики акцентує увагу на наступне.

Комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соцвиплати протягом 5-ти робочих днів з дня отримання такого подання. За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати. Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соцвиплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Необхідною умовою для призначення (відновлення) соцвиплат ВПО органами, що здійснюють ці виплати, залишається прийняття відповідного рішення комісією з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.

Тимчасова альтернатива — акт обстеження?

За інформацією Мінсоцполітики, до внесення змін до законодавства з питань порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам органи соціального захисту населення можуть складати акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї за формою, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 28.04.2004 № 95 (зареєстровано в Мін’юсті 08.06.2004 за № 703/9302). В акті (серед іншого) відображаються такі відомості: про майно, що перебуває у власності, володінні чи користуванні сім'ї; про додаткові джерела для існування; про покупку або оплату послуг, вартість яких перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї. Ще є окремий розділ VIII «Додаткова інформація (узагальнена інформація щодо нужденності сім'ї або можливості знаходження додаткових джерел для існування)». Після складання цього акту передбачено підпис особи, отож варто буде уважно почитати зміст документу. (http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0703-04)

Суттєво знати. Тотальний контроль над ВПО скасовано. Саме так можна назвати першу перемогу правозахисників та позивачів у судах. Адже за інформацією Мінсоцполітики, у зв’язку з втратою чинності Порядку контролю перевірки внутрішньо переміщених осіб тепер не здійснюються. Таким чином, з питань контролю за соцвиплатами для ВПО місцевим посадовим особам необхідно керуватися нормами Закону „Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”. Так, статтею 12-ю Закону визначено підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, однією із яких є повернення особи до покинутого місця постійного проживання.

ЗА МУЖНЮ ДІЙСНІСТЬ

Недостатньо просто знати закони, щоби відстоювати свої права. Треба вірити у цю справу, вірити у власну правоту й подальшу перемогу.

В якості ідейної підтримки варто звернутися до авторів- класиків української літератури ХХ століття. Чимало достойних її представників теж за різних життєвих обставин вимушено ставали переселенцями. Один із них — відомий далеко за межами України громадський діяч, письменник, журналіст, публіцист, редактор газети «Волинь» Улас Самчук ще у повоєнні 1941-1943 роки у своїй авторській передовій статті «За мужню дійсність» активно виступив із закликом: за мужнє, гідне, творче життя! Тим більш, судячи з недавнього культурного візиту літераторів «Кальміюсу», місто Костянтинівка ідейно — зовсім не провінція! І місцева територіальна громада достойна того, щоб свобода слова, право на вільне вираження власної точки зору вдало втілювалися у життя. У контексті соціально-економічних прав та законних інтересів вимушених переселенців.

Визвольна правова боротьба з боку вимушених переселенців триває, тому не варто розслаблятися. Бо питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду вже «матеріалізувалися» в іншій урядовій постанові № 649. Наскільки вона відповідає вимогам профільних законів? Яка є судова практика стосовно пенсіонерів-переселенців? Це та інше обговоримо.

Леонид Гапеев, юрист.