«КіноСхід(ці)»: як можна розвивати місто за вечерею на сходах кінотеатру

20 травня на сходах кінотеатру у сквері Тихий (колишній ім. Леніна) відбувся захід у дуже нестандартному для Костянтинівки форматі. Громадська організація «Місто-Сад» (Київ) і команда «Вільного простору «D.R.U.Z.I» в рамках проекту «КіноСхід(ці)» організували вишукану звану вечерю, на яку кожен бажаючий мав прийти з приготованою ним стравою, тарілкою, приборами, келихом і гарним настроєм. Під відкритим небом, за одним великим столом, вкритим білими скатертинами, вазами з квітами, свічками, мешканці міста не тільки смачно повечеряли, а й обговорили майбутнє громадського простору, в якому вони знаходилися.

Тема кіно для Костянтинівки доволі болюча, тому що в місті, в якому колись було 11 кінотеатрів, і яке на сьогодні не має жодного, кінематограф любити навряд чи перестали, але можливостей насолодитися ним з кожним роком все менше і менше. Кінотеатр у сквері Тихий це не просто стара занедбана будівля, це пам’ятка архітектури, яка до сьогодні прикрашає головний проспект міста, і яка буквально дихає історією.

Історична довідка

1960 р. – архітектор Євген Лимар будує кінотеатр у класичному стилі. Перед кінотеатром створюється простір зі сходами. Поруч з кінотеатром розбивається сквер, де встановлюється пам’ятник Леніну (Тихий сквер).

90-ті р.р ХХ ст. – занепад мережі заводів, що призводить до занепаду цілого міста, зокрема, закриття і подальший занепад кінотеатру (пам’ятки архітектури державного значення).

2015 р. - декомунізація, перейменування вулиць, споруд, повалення пам’ятників радянської доби.

І ось у 2017 році команда ГО «Місто-Сад» знову приїхала до Костянтинівки і запропонувала її мешканцям новий цікавий проект, який в майбутньому зможе допомогти відновити діяльність кінотеатру. Проект «КіноСхід(ці)» - переможець програми Urban Actions, що реалізується за підтримки культурного інституту Федеративної Республіки Німеччина Goete Institute, Британської Ради в Україні British Council, Школи урбаністики CANactions.

Згідно з цим проектом, на сходах кінотеатру буде створено новий динамічний простір, який слугуватиме містянам майданчиком для різноманітних активностей – кінопереглядів, музичних концертів, танців, літературних вечорів тощо. Для цього буде здійснено частковий ремонт сходів біля кінотеатру, споруджено місця для сидіння, а також, звісно, поставлено великий екран для кінопереглядів. Але, звісно, цей простір не буде жити без людей, які мають його наповнювати новими смислами. Саме з метою з’ясувати, якими ці смисли можуть бути, командами «Місто-Сад» і «Вільний простір «D.R.U.Z.I» було організовано суботній захід.

На звану вечерю на сходи кінотеатру прийшло близько 20 людей, кожен з яких приніс з собою різноманітні страви, напої і радо пригощав присутніх. Протягом обговорення з’ясувалося, що найбільше уваги до цього простору притягне демонстрація фільмів, а також танцювальні вечори. Але дуже цікавим є розмежування за віком – громадськість виявила бажання організувати танцювальний вечір для людей пенсійного віку, а також ретро-дискотеку для молоді. Все це говорить лиш про те, що мешканці Костянтинівки дуже сумують за минулим, яке, не зважаючи на всі його мінуси, було часом молодості і драйву, які цілком можливо пригадати за допомогою таких заходів.

Для того, щоб зробити це місце ще більш привабливим, разом з відомими митцями ми спробуємо перетворити цей занедбаний кінотеатр на справжній арт-об’єкт. Але не варто забувати про те, що громада повинна брати в цьому безпосередню участь, тому ми плануємо заходи, які максимально будуть залучати її в процес, - говорить голова ГО «Місто-Сад» Женя Кулєба.

В результаті проекту до осені в Костянтинівці буде свій вуличний кінотеатр, але до, протягом, і після ремонтних робіт на сходах кінотеатру будуть проводитися різноманітні заходи, про які кожен мешканець міста зможе дізнатися на сторінках нашої газети, в групах «D.R.U.Z.I вільний простір» в мережі Facebook та Instagram, та на вуличних афішах.

Слідкуйте, беріть участь, ставайте організатором і розвивайте своє місто разом з активною молоддю.

Сосницька Наталка