Костянтинівка у роки Першої світової війни. Частина I

У серпні 1914 р. вибухнула Перша світова війна. Саме цю війну, а не другу світову у Бельгії, як і у всій Європі, називають Великою. Історії Бельгії та України під час Великої війни були між собою в одному принциповому пункті схожі. Територія обох держав з першого і до останнього дня війни стала полем безперервної битви між двома антагоністичними військово-політичними блоками – Антантою та Четверним Союзом. Міста і села обох держав зазнали жахливих руйнувань, територія підверглася ворожій окупації, а населення пережило неймовірні страждання: голод, виселення, депортації, знищення майна, безсудні розстріли невинуватих, утримування в концтаборах та ін.

Бельгія була послідовно і принципово нейтральною країною. Але військовий план німецького наступу проти Франції (план Шліффена) передбачав нанесення головного удару через територію нейтральних Бельгії та Люксембургу. Переможне для німців закінчення першої світової війни нічого доброго для Бельгії не несло. В найкращому для неї випадку вона втрачала б морське побережжя з портами. В найгіршому Бельгія б втрачала незалежність. Саме неспровокований удар німців по нейтральній Бельгії призвів до вступу у війну Великобританії.

Царська Росія напередодні першої світової війни зіткнулася з потужним українським національним рухом. Свідченням його могутності став Шевченківський ювілей 1914 року. Царський уряд, усвідомлюючи, що шевченківський ювілей стане могутньою маніфестацією українства, заборонив будь-яке публічне вшанування його пам'яті. Коли розпочалася перша світова війна, то однією з головних цілей війни стало для Росії вирішення «українського питання», що загрожувало її великодержавним, імперіалістичним планам і цілості «російської» імперії. Російська націоналістична преса сповідувала думку, що Російська імперія до того часу не ліквідує у себе українського сепаратизму та «мазепинської» небезпеки, доки поза кордонами буде існувати джерело української ідеї, яке буде все оживляти національний спротив українців у «імперії» та загрожуватиме планам російського шовінізму.

Київська права націоналістична російська газета «Кієвлянін» писала у листопаді 1911 р.: «Український рух є для Росії більш небезпечний, ніж усі інші національні рухи, взяті разом… Мазепинське питання б’є Росію в саму основу її великодержавності. Мазепинський рух намагається зруйнувати національну, культурну, політичну єдність руського народу, намагається зруйнувати великодержавність Росії. От де наша найбільша небезпека. Мазепинський рух росте. Мазепинство з своєї галицької бази розлазиться по цілій південній Росії. В Галичині готується небезпечний антируський осередок, полум’я якого може перекинутись по всій Малоросії…»

Однією з головних цілей Російської Імперії в Першій світовій війні було захоплення Галичини і знищення в під австрійській частині України осередків українського національно-визвольного руху, «мазепинців», як таврувала російська пропаганда прибічників української автономії, або навіть незалежності.

В Першій світовій війні співчуття і симпатії світової громадськості були на боці жертви агресії – Бельгії. Тим більше це стосувалося регіону Степової України - Донбасу. У 1914 році на Донбасі діяла 31 бельгійська компанія з капіталом у 421,8 млн франків. 10 працювало в металургії, 7 – у гірничій промисловості, 6 – у трамвайній справі, 5 – у виробництві будівельних матеріалів та скла.

Розстріл заручників в Дінане.

Нагадаємо, що існуючи на той час на місці центральної частини майбутньої Костянтинівки селища Миколаївське, Номікоси, Старо-Дмитрієвське та Дмитрієвське, утворилися біля п‘ятьох найстаріших бельгійських заводів: Зеркального, Пляшкового, Скляного, Хімічного та Залізопрокатного. Саме ці бельгійського походження заводи стали містоутворюючим чинником для виникаючого 26-тисячного міста Сантуринівська (Костянтинівки).

У 1914 році сотні бельгійців, переважно робітників, працювали на вище перелічених костянтинівських заводах. Саме тому почуття солідарності і співчуття до народу Бельгії, що потерпає від німецької агресії, були особливо сильними в заводських селищах сантуринівської групи заводів та прилеглої до них станції Костянтинівка.

Вже у самому початку війни у серії приграничних битв, в яких бельгійська армія стримувала німецький наступ, бельгійці, які працювали на наших заводах, зустрічали назви рідних для них бельгійських міст та містечок. Зокрема, майже всі бельгійці у костянтинівській промисловій агломерації були вихідцями з Шарлеруа та його околиць. Саме там 21-23 серпня відбулася битва при Шарлеруа.

Санітарний фургон - найкраща маскування для кулеметного розрахунку.

Вирішивши більше не чекати допомоги з флангів, німецький армійський командир Бюлов кинув три корпуси в відчайдушну лобову атаку уздовж лінії Самбра. Протягом цього і наступного днів армії Бюлова і Ланрезака зчепилися в сутичці, відомої під назвою «битви у Шарлеруа». Армія Хаузена вступила в дію також з першого дня.

Французький головнокомандувач Ланрезак знаходився в Метте, прагнучи керувати боєм, але його діяльність полягала в основному в неспокійному очікуванні донесень від командирів дивізій і корпусів. Вони, в свою чергу, ледь могли визначити положення своїх частин, які, або потрапили під сильний вогонь, або втягнутих у вуличний бій, або таких, що виходять з бою виснаженими, з важкими втратами.

Живе донесення досягло Метте раніше письмового. На площу, яку неспокійно міряв кроками Ланрезак, що не міг усидіти зі своїм штабом в будинку, в'їхав автомобіль з пораненим офіцером. У ньому пізнали генерала Бое, командира однієї з дивізій Х корпусу. Блідий, з очима, повними трагедії, він прошепотів: «Скажіть йому ... скажіть генералу ... ми трималися ... як тільки могли».

III корпус, що знаходився перед Шарлеруа, зліва від Х корпусу, повідомляв про «жахливі втрати». Протягом дня німці оволоділи містом, розташованим по обидва боки річки, і тепер французи відчайдушно намагалися вибити їх. Коли німці пішли в атаку щільними рядами - таким був їхній звичай, поки французи не відучили їх, - вони стали хорошою мішенню для семідесятипяток. Але гармати, які могли виробляти до 15 пострілів в хвилину, не мали достатньо снарядів, і тому швидкість стрільби не перевищувала 2,25 пострілу. В Шарлеруа гурки з двох алжирських дивізій, що записалися в їх склад добровільно, боролися з відвагою, як і їхні батьки при Осдане. Один батальйон атакував німецьку батарею, заколов багнетами розрахунки і повернувся, маючи всього лише двох осіб пораненими з 1030.

Французи були або деморалізовані, або розлютовані вогнем артилерії противника, до якої не могли дістатися. Вони відчували безпорадну лють перед німецькими літаками, які виконували роль артилерійських спостерігачів, чий політ над французькими позиціями обов'язково супроводжувався новим дощем снарядів.

Але подробиці героїчного спротиву бельгійської та французької армій у приграничних боях швидко були витіснені з телеграфних стрічок новин. Їх почали витісняти звістки про німецькі військові злочини. Двадцять третього серпня в Льєжі були розклеєні оголошення, підписані генералом фон Бюловим, які сповіщали, що населення Анденна, невеликого містечка на Маасі недалеко від Намюра, які нападали на його війська «самим зрадницьким чином», були покарані «з мого дозволу, як командувача цими військами, шляхом повного спалення міста і розстрілу 110 чоловік».

Населення Льєжа сповіщалося, що його спіткає та ж доля, якщо воно піде за прикладом сусідів. Спалення Анденна і кривава розправа - бельгійці вважають, що було вбито двісті одинадцять чоловік, а не сто десять, - мали місце двадцятого - двадцять першого серпня під час битви під Шарлеруа.

Командири Бюлова безжально здійснювали каральні заходи в зайнятих селах. У Сейлемі, що знаходиться на іншому березі річки навпроти Анденна, було розстріляно п'ятдесят жителів, а дома віддані розграбуванню і вогню. У Таміну, захопленому двадцять першого серпня, містечко почали грабувати в той же вечір, і тривало це всю ніч і весь наступний день. Звичайна оргія дозволеного мародерства, що супроводжувалася п'янством, привела солдат в стан, близький до первісного, що мало на меті посилити ефект залякування. На другий день в Таміну перед церквою на головній площі зігнали близько чотирьохсот громадян, по яким солдати відкрили стрілянину як по мішенях. Ті, хто не загинув від куль, були добиті багнетами. На місцевому цвинтарі стоять триста вісімдесят чотири могильних каменю з написом: «1914. Розстріляний німцями».

Коли армія Бюлова взяла Намюр, на вулицях були розклеєні оголошення про те, що з кожної вулиці було взято за десять заручників, які будуть розстріляні, якщо хто-небудь з жителів вистрілить в німця. Захоплення і розстріл заручників практикувалися так само систематично, як і реквізиції продовольства. Чим далі просувалися германці, тим більше захоплювалося заручників. Спочатку, коли німецька армія входила в місто, негайно з'являлися повідомлення про те, що в якості заручників взяті бургомістр, суддя і священик, глава приходу зі звичайними попередженнями населенню про їхню долю. Незабаром цих трьох вже було недостатньо, по людині з вулиці, по десяти з вулиці - все було мало.

У Дінане, на Маасі двадцять третього серпня саксонці армії генерала фон Хаузена вели останній бій в битві за Шарлеруа. Фон Хаузен особисто спостерігав «віроломство» бельгійських жителів, що заважали відновленню мостів, що «так суперечило міжнародним правилам». Його війська набрали «кілька сотень» заручників - чоловіків, жінок і дітей. І п'ятдесят чоловіків були схоплені в церкві під час недільної служби.

Генерал бачив, як вони, «тісно збиті в купу, сиділи, стояли, лежали під охороною гренадерів. На їхніх обличчях було написано страх, невисловлена ​​біль, лють і бажання помститися за горе, яке їм заподіяли ». Фон Хаузен, людина чутлива, відчував, як від них виходила «неприборкана ворожість». Він був тим самим генералом, якому здалося так незатишно в будинку одного бельгійця, який стискав в кишенях кулаки і відмовився розмовляти з ним за обідом. У цьому натовпі в Дінане він бачив французького солдата з кривавою раною на голові, гордо і мовчки вмираючого і відмовляється від медичної допомоги. На цьому чутливий фон Хаузен перериває свою розповідь, замовчуючи про подальшу долю жителів Динана.

Їх протримали на площі весь вечір, потім побудували, чоловіків по одну сторону, жінок - по іншу. Вони стояли обличчям один до одного на колінах. Потім до центру площі промарширували два відділення солдатів, повернулись один до одного спиною і стріляли по заручникам до тих пір, поки нікого не залишилося в живих. Було упізнано і поховано шістсот дванадцять трупів, включаючи Фелікса Фівё, трьох тижнів від народження...

Після цього саксонцям дали волю грабувати й палити. Середньовічна фортеця, орлиним гніздом підносилася над містом на правому березі річки і захищала його колись, дивилася зверху на повторення середньовічного варварства. Саксонці покинули Дінан, залишивши його обпаленим, зруйнованим і пустельним. «Глибоко зворушений» цієї картиною спустошення, вчиненого його військами, фон Хаузен покинув руїни Динана, твердо переконаний, що відповідальність за все лежала на бельгійському уряді, «що дозволила цю віроломну стрілянину на вулицях, що суперечить міжнародному праву». У німців була просто манія щодо порушень міжнародного права. Вони, однак, не помічали того, що саме їх присутність в Бельгії було таким порушенням, вважаючи протест бельгійців проти нього ненормальним.

І.Бредіхін, Д.Чістов

Далі буде