Американська трагедія

Питання: “Що це було?”- не залишає мене в спокої. Олександр Пушкін колись написав: “Страшний російський бунт. Безглуздий і нещадний”. 6 січня 2021 року в Америці світ побачив бунт американський. Такий же безглуздий, як і російський за часів Пушкіна.

Ось визначення сучасного політичного популізму від видатного політолога Френсіса Фукуями: "Популіст — це людина, яка говорить: "Ніякі інститути, заборони і противаги не потрібні. Є я і народ. Ми спілкуємося з народом безпосередньо, я виконую волю народу. А ви всі — парламенти, суди, преса — вороги народу". Ідеологію Дональда Трампа не нагадує? Популізм, за Фукуямою, — це руйнування інститутів і влада "сильної руки", сильного лідера, який безпосередньо виражає волю народу. Дональд Трамп вивів 74 мільйона електоральних прибічників на виборах, та ще десь з тисяч 100 своїх прибічників привів 6 січня до Капітолію у Вашингтоні. 6 січня цього явно не вистачило для перемоги. Не вистачило організації, яку дає політику партія, що стоїть за ним. Багато чого не вистачило. Трампа не підтримала навіть верхівка своєї партії, не підтримав віце-президент Майк Пенс. Це показово, тому що весь успіх в політиці у сучасному світі тримається на таких інститутах, як політична партія.

У середу конгрес США зібрався, щоб остаточно затвердити результати президентських виборів 2020 року, на яких переміг демократ Джо Байден. Незадовго до початку цієї процедури Дональд Трамп виступив на багатотисячному мітингу в центрі Вашингтона, знову відмовившись визнати поразку і назвавши вибори шахрайством.

Він закликав присутніх йти до Капітолію, заявивши при цьому, що не можна демонструвати слабкість і потрібно бути сильним, якщо хочеш повернути собі країну. Але сам з натовпом своїх прибічників Трамп до Конгресу не пішов. Після цього натовп пішов до будинку Конгресу, де частина учасників протесту прорвалася в будівлю Конгресу і зірвала засідання. Плакати з написом "Treason" (державна зрада) прихильники Трампа принесли з собою в Конгрес, але це нічого не дало. Затвердження Байдена лише затягнулося на кілька годин, але відбулося. В результаті заворушень загинули чотири протестувальника та один охоронець.

Заворушення в Вашингтоні — це ніяка не помаранчева революція, не майдан, це щось "зовсім інше". Американці застосовувати технології створення майданів та помаранчевих революцій на своїй території не стали, як і на території своїх європейських союзників. Це вам не Венесуела, чи якась арабська країна. Не Україна і не бананова республіка. Реальний політичний процес показав місце нашої країни в світі. Між Лівією та Єгиптом, між Білоруссю та Венесуелою.

Трамп до Конгресу не пішов. У Вашингтоні діями учасників протесту ніхто не керував. Ніхто з публічних політичних лідерів натовпом не керував. Організації у протестувальників під Конгресом не було ніякої. У 1814 році, коли канадці палили державні установи у ворожій столиці — Вашингтоні, всім керував англійський генерал. У 2021 році протестувальників не підтримували іноземні посольства. Їх не консультували зарубіжні генерали. Преса не нагнітала істерику про "оніже діти", преса загалом була антитрампівська. Протестуючим у Вашингтоні, нарешті, не стріляли в спину загадкові снайпери для збільшення напруження протистояння. А от чого ніхто не може сказати, то чи не були, часом, серед мародерів, які порозтягували комп'ютери з закритою державною інформацією з Конгресу російські агенти, майбутнє покаже.

У Вашингтоні був типовий народний бунт, багато в чому безглуздий і, навіть, нещадний. Якщо події 6 січня вважати за революцію, то це був скоріше бунт в дитячому садку проти манної каші, а не та світова революція, яку вирощували в комінтерновських пробірках більшовики.

Загибель застреленої під час штурму Капітолію прихильниці Трампа, 35-річної ветеранки Збройних сил США Ешлі Беббіт, стала трагедією, яку в США намагаються списати на "трагічний випадок" і зробити з неї винну, а провідні американські медіа описують її як фанатичну "загарбницю" і мало не терористку і нацистку.

І якщо вбивство темношкірого Джорджа Флойда білим поліцейським в Міннеаполісі минулого літа породило цілий антитрамповський рух з масовими мітингами і погромами по всій країні, то реакція на розстріл Беббіт зовсім інша.

Розслідування загибелі Ешлі Беббіт, схоже, дуже хочуть спустити на гальмах. У всякому разі, в ЗМІ вже з'явилися свідчення очевидців, які стверджують, що у поцілившего в неї поліцейського нібито не було іншого виходу.

Сам він не заарештований, а лише відсторонений від служби на час розслідування, а його імені досі не назвали.

"Чому ми ще не знаємо, хто застрелив беззбройну дівчину в Капітолії?" — обурюється Базз Паттерсон, кандидат в Конгрес від Республіканської партії з Каліфорнії.

"Назвіть його ім'я", — закликає він, повторюючи гасло, який використовували активісти руху Black Lives Matter після вбивства Флойда.

У соцмережі Parler, куди пішов Трамп після блокування в Twitter, розійшовся хештег "Справедливість для Ешлі".

Як видно з викладеного в інтернеті відео, коп в цивільному вистрілив практично в упор, коли беззбройна прихильниця Трампа в натовпі протестуючих, які розбили кілька вікон, спробувала потрапити всередину Капітолію.

Жінка від отриманого поранення в груди померла в лікарні. Вона відслужила 14 років у американської авіації і навіть 4 рази побувала у відрядженнях в гарячих точках на Близькому Сході та в Афганістані, щоб отримати кулю в Вашингтоні.

Беббіт жила в околицях Сан-Дієго в Каліфорнії, і після демобілізації з армії разом з чоловіком володіла компанією з обслуговування басейнів. Близькі називають її великою патріоткою і ярою фанаткою Трампа.

Як зізнався New York Post один з її друзів і колишніх товаришів по службі Джек Філі, вона говорила, що Трамп "вартий того, щоб за нього померти".

Її розстріл Філі назвав "стратою в прямому ефірі". Ці кадри багато разів показували телеканали усього світу. Поліцейський стріляв майже впритул.

“Її можна було любити чи ненавидіти — такий вже у неї був характер, — сказав її колишній чоловік в інтерв'ю громадської радіостанції NPR. — Вона не соромилася цього. Вона пишалася цим — як пишалася своєю країною і тим, що вона — американка ".

Близька до демократів, колись поважна, а тепер лівацька New York Times пише про те, що з Беббіт роблять ікону, а її ім'я перетворюють в "бойовий клич" ультраправі і білі націоналістичні угруповання в Інтернеті, які вважають її смерть доказом того, що з ними вчинили несправедливо.

При цьому видання обумовлює, що вона "була частиною жорстокої юрби, яка взяла в облогу Капітолій у Вашингтоні, викликавши хаос і паніку, які перешкодили офіційному підтвердженню перемоги обраного президента Джозефа Байдена".

Більш того, в статті про Беббіт автор New York Times розмірковує про "ролі жінки в білих націоналістичних і ультраправих рухах" і згадує про "Ку-клукс-клан".

Відзначимо, що це є радикальним контрастом з тим, як ЗМІ в США розповідали про вбивство Флойда і загибель протестувальників в Білорусі під час виступів проти Лукашенка і на Майдані в Україні. Цей дикт тотожній порівнянню білоруських та українських протестувальників з нацистськими палачами часів другої світової війни.

Також демократичні ЗМІ акцентують на нібито захопленні Беббіт конспірологією, Washington Post фактично виправдовує її вбивство, а NBC News назвали матеріал про неї так: "Жінка, убита в Капітолії, була прихильницею Трампа, яка підтримувала теорії змови". CBS повідомляє, що Беббіт була "фанатично" віддана Трампу.

Колишня військова вела Твіттер під ніком CommonAshSense: в ньому вона визначала себе як "лібертаріанку" і написала, що "люблю мого хлопця, мого собаку (німецьку вівчарку) і, найбільше, мою країну".

Крім того, що вона була ревним прихильником Трампа, Беббіт підтримувала Другу поправку до Конституції США про право людей володіти зброєю. Вона, як і мільйони прихильників Трампа, була впевнена, що вибори у нього вкрали.

У соцмережах Беббіт є кілька фотографій в червоній кепці з написом "Make America Great Again", які носять прихильники Трампа, а також в майці з американським прапором.

Беббіт підтримувала будівництво "стіни" на кордоні з Мексикою. Серед її ретвітів — пости Трампа, держсекретаря Майка Помпео, колишнього радника Трампа генерала Майкла Флінна. Вона гнівно висловлювалася про спікера Палати представників Ненсі Пелосі і обраному віце-президентові Камалі Харріс (коли та ще була сенатором від Каліфорнії). Беббіт говорила, що "сита по горло" цими політиками.

За день до штурму Конгресу жінка написала: "Почалася буря" ("Storm is here"). Плакат з цієї ж фразою був і у декількох інших прихильників Трампа, які штурмували Конгрес.

Потім, за даними New York Post, Беббіт написала: "Нас ніщо не зупинить", — цей пост стосувався того, що через погоду скасовано багато рейсів з Сан-Дієго в Вашингтон, куди Беббіт збиралася летіти. Цей твіт зараз видалений з її профілю.

Також за кілька годин до штурму колишня військова заявила в соцмережах, що віце-президент Майк Пенс, голова Верховного суду США Джон Роберт повинні подати у відставку через їх "державну зраду" і за той же злочин слід пред'явити звинувачення колишньому генпрокурору США Роду Розенстайну. Плакати з написом "Treason" (державна зрада) прихильники Трампа принесли з собою в Конгрес.

У декількох постах Беббіт дійсно підтримувала ідеї QAnon (кванон): теоріЇ змови, яка стверджує, що в вищих політичних колах США нібито діє таємна організація.

Вбивство Беббіт — випадковість, чи спецоперація американської закуліси?

Що чекає на Америку?

Далі буде.

І.Бредіхін