Січень патріотичний

Цей місяць стає для донеччан одним з найбільш насичених подіями, пов’язаними з нашою історією та культурою. Почав його Загально-обласний Званівсько-лемківський фестиваль вертепів. Потім були проведені потужні заходи з відзначення ювілеїв наших великих земляків М.Чернявського (150 років), В.Сосюри (120 років), В.Стуса (80 років). Згадали дні народження Г.Баглюка, С.Васильченка, Патріарха Філарета (з Амвросіївки) і, ясна річ, костянтинівців – Василя Гайворонського та Олексу Тихого. Потім День Соборності, про який ми писали у попередній «Провінції». І ось, 29 січня – 100 років події під Крутами.

В школах міста та району з метою вшанування пам’яті загиблих юнаків, які у січні 1918 року захищали терени України й чинили супротив більшовицько-московській навалі, були проведені тематичні уроки. Діти з повагою поставилися до героїзму хлопчаків, котрі без страху виступили проти ворожих загонів.

«Бій під Крутами: відомі й невідомі сторінки» - під таким гаслом у Центральній бібліотеці пройшла зустріч з учнями 3-ї школи. Цікаві свідчення та документальні підтвердження надали працівники обласного архіву. Історично-ідеологічне порівняння з сучасними кіборгами провів лідер місцевих свободівців Я.Маланчук. «Слава Богу, що в 2014 році, як і в 1918, безліч добровольців стали на захист нашої країни, - сказав Ярослав Богданович. - І ми нарощуємо військову потужність та відстоюємо Незалежність. Вам треба підіймати матеріали, дивитися фільми (зараз вийде про Крути) – щоб стати гідними нащадками наших героїв».

«Крути – це самоорганізація української нації, яка була на Майдані та з початку російської навали та іржі, що роз'їдає наше суспільство, - додав ще один славетний представник костянтинівської «Свободи» І.Гаврюченко. - Руських людей немає в Московії, руські – це українці. А в Московії мокши. І немає там ніякого слов’янства...».

Взяв слово й автор цих рядків: «Ніхто з вас не був у Крутах та, навіть, на Хортиці. Але й більшість не знає, що поряд зі школою є частка Крут – пам’ятний знак захисникам Вітчизни, які віддали життя за Незалежність України. Давайте знати, що є поряд з нами. Тому що Крути повинні бути у кожного українця, перш за все, у серці, а потім надихати на відчуття та створення України навколо себе».

Відзначимо й те, що було проведено в інших містах. У Донецькому обласному художньому музеї, що нині знаходиться у Дружківці, почалася культурно-мистецька акція „Той, хто не боявся смерті”, яка присвячена ювілею Василя Стуса. Вона триватиме півроку і буде містити: моноспектакль, танцювальну композицію, літературну світлицю, де діти будуть читати вірші поета, відбуватимуться зустрічі з художниками та літераторами. В них буде брати участь і син Стуса – Дмитро.

В Олексієво-Дружківській школі №14, де свого часу навчався, а згодом і викладав Олекса, на день його народження була проведена зустріч. Про нього говорили учні, односельці, колеги. Теплими словами згадував свого учителя заслужений учитель України Микола Швець. У школі провели обговорення і збори трудового колективу щодо присвоєння навчальному закладу імені видатного земляка. Рішення оприлюднять найближчим часом. Також найближчим часом стане відомо – чи відкриє Костянтинівське відділення поліції на своєму приміщенні пам’ятну дошку О.Тихому. Бо тут у 70-ті роки його допитували. Нагадаємо, що в с. Іжевка Костянтинівського району досі збереглася хата відомого дисидента, біля якої встановлено пам’ятний знак. Також він є на подвір’ї школи, де навчався Тихий. На Донеччині іменем Олекси Тихого названо вулиці, що проходять через чотири міста північної частини області. У разі об’єднання цих вулиць це буде єдиний проспект, який стане найдовшим у Європі – приблизно 60 кілометрів.

9 лютого на 10.30 всі зацікавлені запрошуються до фінального етапу Регіональних Олексиних читань, які цього року відбудуться у місті Бахмут в ОШ №5.

В.Березін.